Svetová populácia rýchlo starne, krajiny musia riešiť s tým súvisiace problémy

NETKY.SK • 1 Jún 2017, 16:56 • 2 min
Svetová populácia rýchlo starne, krajiny musia riešiť s tým súvisiace problémy

BRATISLAVA - Zvyšujúci sa podiel starších ľudí v populácii sa stáva jednou z najvýznamnejších spoločenských zmien 21. storočia. Má dosah na všetky odvetvia vrátane pracovných a finančných trhov, dopytu po zdravotnej starostlivosti a sociálnych službách, ovplyvňuje štruktúry rodín a medzigeneračné väzby.

slovakia

left justify in out

Ako ďalej konštatovala dnes na stretnutí s novinármi Pnina Keren z Izraela, ktorá sa už vyše 30 rokov profesionálne zameriava na starostlivosť o zdravie seniorov a zabezpečovanie ich potrieb, v rokoch 2000 až 2050 sa podiel ľudí, ktorí dosiahnu vek 60 rokov a viac, zdvojnásobí z približne 11 percent na 22 percent.

 

Predpokladá sa, že do roku 2050 počet ľudí vo veku nad 60 rokov celosvetovo dosiahne dve miliardy. Počet seniorov vo veku nad 80 rokov v období 2015 až 2050 podľa odhadov vzrastie z viac ako 120 miliónov na viac ako 440 miliónov a tento fakt môže spôsobiť vážne problémy. Krajiny sa preto musia rýchle prispôsobiť tejto situácii najmä v oblasti systému zdravotnej starostlivosti, sociálnych a opatrovateľských služieb.

 

Na Slovensku, kde žije asi 5,5 milióna ľudí, je priemerná dĺžka života žien 80,9 roka a mužov 73,5 roka. V slovenskej populácii je 14,9 percenta ľudí starších ako 65 rokov. Najdôležitejšie je riešiť problémy bývania so zabezpečením opatery a zdravotnej starostlivosti o seniorov.

 

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je samota najväčším problémom starších ľudí. Zdravotné problémy im často bránia chodiť medzi ľudí alebo používať dopravné prostriedky, a tak sa dostávajú do izolácie. Rodina a priatelia seniorov často bývajú ďaleko od nich. Ale mať rodinu nablízku ešte neznamená, že blízki budú schopní pomôcť seniorom so všetkým, čo potrebujú. Seniori na Slovensku najradšej volia bývanie vo svojich domovoch s príbuznými nablízku, alebo v kombinácii s domácou opatrovateľskou starostlivosťou. Iní sa rozhodnú pre domov dôchodcov, ale často sú tam nespokojní, lebo podmienky v týchto zariadeniach bývajú stiesnené a seniori tam majú nedostatok súkromia.

 

Ako povedala Pnina Keren, svetovým trendom v súčasnosti je - zabezpečiť pre seniorov nezávislé bývanie v zariadeniach, v rámci ktorých majú zabezpečené stravovanie, zdravotnú starostlivosť, organizované spoločenské aktivity, ako i rôzne služby, napríklad pranie či upratovanie.

 

V tejto súvislosti novinárom predstavili projekt zariadenia pre seniorov VITALIS v Bratislave, v srdci mestskej časti Nové Mesto, neďaleko Račianskeho mýta.

 

Aviv Baal Taxa zo stavebnej firmy, ktorá má projekt realizovať, informoval, že v súčasnosti čakajú na povolenie realizovať tento projekt. Predpokladajú, že výstavba zariadenia pre seniorov Vitalis by trvala asi jeden a pol roka. Každá jednotka pre seniorov bude obsahovať plné vybavenie pre aktívny a nezávislý život, 24-hodinový systém tiesňového volania, stravovacie služby, zdravotnú starostlivosť budú nepretržite poskytovať profesionálne zdravotné sestry. V zariadení by mohlo byť ubytovaných asi 350 až 450 ľudí vo veku od 70 do 90 a viac rokov. Budú mať zabezpečený lekársky dohľad, pomoc pri kúpaní, služby ako pranie a upratovanie a takisto možnosti fyzioterapie a rehabilitácie.

 

Skúsenosti v Izraeli a USA potvrdzujú, že ľudia sú v zariadeniach typu Vitalis, aké sa vybuduje aj v Bratislave, veľmi spokojní, zdôraznil Taxa.

 

 

 

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Jozef Botoš



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies