HELSINKI - Fínska vláda podľa všetkého príde o jednu z troch koaličných strán - populistickú stranu Fíni. Zvyšné dve koaličné strany v pondelok vyhlásili, že si s ňou nevedia predstaviť ďalšie spoločné vládnutie. Strana Fíni, v minulosti známa pod menom Praví Fíni, patrí k európskym stranám spájaným s extrémizmom a krajnou pravicou.
Cez víkend si strana Fíni navyše zvolila za čerstvého predsedu známeho blogera a kontroverzného politika Jussi Halla-ahu, ktorý je považovaný za ešte ostrejšieho kritika islamu, prisťahovalectva a Európskej únie ako doterajšie vedenie strany. Zvolenie Jussi Halla-ahu do čela strany je už veľa aj na doterajších koaličných partnerov strany Fíni, ktorými sú centristická Strana stredu a konzervatívna Strana národnej koalície.
Po pondelňajšom stretnutí premiér Juha Sipilä aj šéf Strany národnej koalície Petteri Orpo zhodne vyhlásili, že si nevedia predstaviť možnosť, že by vláda v takomto zložení mala pokračovať ďalej.
Ešte v pondelok večer by mali obe strany oznámiť, ako presne budú ďalej postupovať. Fínske médiá uvažujú, že by Fínov vo vláde mohli nahradiť dve menšie parlamentné strany, Kresťanskí demokrati a Švédska ľudová strana, ktorá reprezentuje záujmy švédskej menšiny vo Fínsku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies