Opakované používanie tej istej plastovej fľaše ohrozuje naše zdravie.
Na jednej strane ekologické, na tej druhej mimoriadne škodlivé pre naše telo. Reč je o opakovanom používaní tej istej plastovej fľaše. Keď si kúpime nápoj a nádobu z neho ďalej používame na pitie aj niekoľko dní, môžeme si veľmi poškodiť.
Výskumy dokázali, že platové fľaše majú tendenciu lúhovať chemikálie a okrem toho sa v nich množia škodlivé baktérie. Najdiskutovanejšou a najviac obávanou je však látka s názvom Bisphenol A (BPA), ktorá sa do plastov pridáva a predpokladá sa, že má schopnosť vážne ovplyvňovať hormonálny systém. "Určité chemikálie nájdené v plastových fľašiach môžu mať vplyv na každý systém v našom tele. Môžu ovplyvniť ovuláciu a zvýšiť risk hormonálnych problémov ako syndróm polycystických váječníkov, endometrióza či rakovina prsníka," upozorňuje doktor Marilyn Glenville. O škodlivosti BPA sa vyjadruje viacero výskumníkov, no zatiaľ nie je táto skutočnosť oficiálne potvrdená. Pracuje sa však na ďalších testoch.
Okrem chemických splodín uvoľňujúcich sa z plastov sa tu nachádza aj iná hrozba. Veľké množstvo baktérii, ktoré sa vo fľašiach hromadia. Podľa pozorovaní Treadmill Rewiews, kde došlo k testovaniu fľaše s vodou používanej atlétom sedem dní za sebou sa zistilo, že množstvo baktérii tu presahuje aj kontamináciu na WC doske. Až 60 percent z týchto baktérii je zároveň schopných zhoršovať ochorenia.
Ak teda chceme byť ekologickí, zvoľme si radšej inú cestu a bežné plastové fľaše recyklujme po prvom použití.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies