BRATISLAVA - Slovenská družica skCUBE je vo vesmíre už týždeň a vyslala na Zem prvé signály. Ako na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave informoval podpredseda Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA) Jakub Kapuš, satelit funguje na 100 percent.
SkCube okolo Zeme obieha vo vzdialenosti viac ako 500 kilometrov rýchlosťou 7,8 km/s a všetky jej systémy sú v poriadku. Jeden oblet okolo Zeme trvá družici približne hodinu a 34 minút. Slovenská republika sa stala 78. krajinou, ktorá vlastnými rukami zostrojila a vypustila do vesmíru družicu.
Naša družica odštartovala do vesmíru 23. júna presne o 5.59 h v indickej rakete. Približne 20 minút po štarte sa skCUBE oddelila od nosiča a započala svoju kozmickú misiu. Po ďalších 30 minútach otvorila svoje komunikačné antény a začala posielať z vesmíru prvé signály. Ako prvý zachytil signály z družice rádioamatér Dmitrij Paškov z Moskvy, ktorý slovenskú stranu informoval e-mailom. Na Slovensko prvé dáta dorazili okolo 9 hodiny ráno.
Autori projektu dúfajú, že skCUBE vydrží, čo najdlhšie, avšak jej priemernú životnosť odhadujú na 2 roky.
Podľa Kapuša vedeckí tím už teraz získal také množstvo údajov, s ktorými môže pracovať niekoľko rokov. V nasledujúcich týždňoch sa budú mladí slovenskí vedci venovať hlbšej analýze dát a postupne začnú spúšťať ďalšie palubné experimenty. Všetky zachytené dáta budú verejne dostupné na webe skcube.sk.
"Dnes zažívame niečo výnimočné," povedal v úvode konferencie podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini. „Dovtedy sa mi to zdalo, ako niečo nepredstaviteľné, že aký potenciál môže mať SR v oblasti vesmírneho výskumu a vývoja. A títo mladí ľudia nám ukázali, že ten potenciál je,“ pokračoval Pellegrini a prezradil, že prvé experimenty sledoval s mladými nadšencami v sprchovom kúte malého bytu.
Podpredseda vlády upozornil, že omnoho drahšie zahraničné projekty vo vesmíre stroskotali a o to významnejší je úspech našej malej družice. Náklady na slovenský projekt bolo voči podobným zahraničným až o dve tretiny menšie. Pellegrini dodal, že 80% investície by sa malo vrátiť naspäť na Slovensko a prispieť k podpore vedy a výskumu. Tiež zdôraznil, že títo ľudia majú plnú podporu vlády, ktorá si šikovných ľudí nechce nechať odísť do cudziny.
Viac informácií si môžete pozrieť vo videu:
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies