BRUSEL – Európska komisia sa rozhodla zasiahnuť v kontroverznej reforme súdnictva, spustila určité opatrenia, ktoré dokonca nevylučujú ani uvalenie ekonomických sankcií na Poľsko.
Brusel považuje navrhovanú vládnu reformu za narušenie nezávislosti poľských súdov. Komisia dala poľskej vláde mesačné ultimátum, aby zaujala svoj postoj k opatreniam a vyjadrila sa k požadovaným zmenám v reforme. Poľský prezident Andrzej Duda, ktorý sa ocitol nie len pod paľbou kritiky svojho ľudu, ale aj pôde európskeho parlamentu, ustúpil od zákonov s tým, že prehodnotil svoje stanovisko a dva z troch zákonov bude vetovať a zákon vrátil do parlamentu.
Tie sa týkajú reforiem najvyššieho súdu a vymenúvania sudcovskej rady. Ešte počas minulého týždňa podpísal tretí zákon, ktorý v sebe zahŕňal zmeny fungovania všeobecných poľských súdov. Účinnosť tohto zákona bude do 14 dní po uverejnení v úradnom vestníku, kde bol publikovaný ešte počas minulého piatka. Podpredseda EK Frans Timmermans Poľsko varoval, že ak zverejnia zákon vo vestníku, dôjde k spusteniu opatrení vo krajine.
Brusel má výhrady hlavne k diskriminačnej stránke zákona, ktorá určuje vekové limity sudcov a sudkýň pri odchode do dôchodku. Pre sudkyne platí 60 rokov a pre sudcov 65 rokov. Takéto limity sú v rozpore s právom Únie v oblasti rodovej rovnosti v zamestnaní. Ďalší problém vidí vo veľkých právomociach ministra, ktorý bude môcť menovať či odvolať predsedu sudcov, rozhodovať o dĺžke mandátu sudcov, alebo podľa vlastného uváženia dosadiť až 150 sudcov do rôznych funkcií.
Poľsko má teda mesiac na to, aby kontroverzné reformy zosúladil s európskym právom, v opačnom prípade Poľsku hrozí odňatie hlasovacích práv Poľska v EÚ.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies