BERN - Osem ľudí je nezvestných po stredajšom masívnom zosuve časti hory Piz Cengalo (3369 metrov nad morom), ktorej časť sa nachádza vo švajčiarskom kantóne Graubünden a cez jej vrchol prechádza hranica s Talianskom.
Pravdepodobnosť, že osem nezvestných po zosuve skalného masívu vo Švajčiarsku je mŕtvych, stúpa každou hodinou. Tieto slová vyslovila dnes neskoro popoludní švajčiarska prezidentka Doris Leuthardová, ktorá si nešťastím zasiahnutú oblasť pozrela z paluby vrtuľníka.
Podľa jej slov na následnej tlačovej konferencii "takéto katastrofy jasne ukazujú, akú moc má príroda a aký bezmocný je človek stojaci zoči-voči nej". Nemožno urobiť podstatne viac, ako zriadiť systémy skorého varovania, protipovodňovú ochranu a investovať do iných preventívnych opatrení, dodala najvyššia predstaviteľka krajiny.
"Predovšetkým sa však musíme zmieriť s myšlienkami, že v dôsledku klimatických zmien dôjde ešte k ďalším takýmto zosuvom," zdôraznila Leuthardová a dodala, že v neposlednom rade by sa práve preto k tematike malo pristupovať s adekvátnou vážnosťou a pripraviť sa na možné dôsledky.
Príbuzní nahlásili nezvestnosť šiestich osôb, v čase zosuvu sa však v oblasti nachádzalo najmenej osem ľudí. Nezvestní sú občanmi Nemecka, Rakúska a Švajčiarska, pravdepodobne ide o turistov alebo horolezcov.
Až do odvolania bola evakuovaná neďaleká horská obec Bondo, ktorá má asi 200 obyvateľov. Masa skál sa síce zosunula do bočného údolia, v stredu večer sa však k okraju dediny dostal prúd bahna a kameňov.
Odborníci nevylučujú, že do bočného údolia Val Vallesca spadnú ďalšie menšie skalné lavíny.
Švajčiarsky úrad pre civilné letectvo požiadal o uzatvorenie vzdušného priestoru nad oblasťou pátrania.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies