Nemecko sa dnes automaticky spája s pojmom holokaust, ktorého sa dopustilo počas druhej svetovej vojny. Web Interez pripomenul nepríjemne dôležitú historickú lekciu, o ktorej sa verejne vôbec nehovorí. Predkovia súčasných Nemcov majú na svedomí aj masové vyvražďovanie ďalších národov. Ide o kmene Hererov a Námov z africkej Namíbie, ktorých prezývali paviáni.
Západné európske krajiny vysielali svoje kolónie do všetkých svetových strán, kde násilne zaviedli diktát a vyvraždili značné množstvo pôvodného obyvateľstva. Najznámejším prípadom sú Indiáni v Amerike, ktorým zvyšky ich kultúry vyhasínajú v rezerváciách.
MAPA: Takmer celá Afrika je rozdelená európskymi kolóniami, ktorý štát si podmanil najviac zeme?
Na začiatku 20. storočia bola Nemcami spáchaná historicky prvá genocída, z nejakého dôvodu však nemá toľko pozornosti ako tá židovská. V tomto prípade boli obeťami kmene Hererov a Námov z africkej Namíbii.
V rokoch 1884-1885 začali Namíbiu kolonizovať Nemci. Išlo o to, o čo vždy, získať zem a jej prírodné bohatstvo. Muži to mali za sebou najrýchlejšie, väčšinou ich pozabíjali, zatiaľ čo ženy trpeli ako sexuálne otrokyne aj niekoľko rokov. Deťom zničili budúcnosť a napokon smrť čakala aj ich.
Foto: Wikipedia
Hererov bolo pred genocídou viac ako 200-tisíc. Žili podobne ako Indiáni, spätí s prírodou, lovili zver a pestovali plodiny. Boli však o krôčik vpredu, pretože aj obchodovali s niektorými európskymi podnikateľmi.
„Nepohodlný“ národ dostal na starosť Ernst Göring, otec Hitlerovho pomocníka Hermanna Göringa. Hereri kládli odpor a o svoju zem statočne bojovali. Boli však v početnom aj technickom oslabení. Nemci ich odrezali od jediného zdroja pitnej vody široko ďaleko, každý kto ich reťaz skúsil prekročiť, zomrel. Ostatní poumierali neskôr na smäd a hladomor.
Tak ako v holokauste, aj tu Nemci skúšali lekárske experimenty. Cieľom bolo vedecky dokázať podradenosť inej rasy. Táto „zabudnutá“ genocída si vyžiadala životy viac ako 100-tisíc ľudí.
O pár desaťročí neskôr sa dostali na radu Židia, kde boli počty mŕtvych ešte väčšie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies