Vo vesmíre okolo Zeme obieha viac ako 4000 satelitov. Rakety, družice a iné zariadenia na prieskum vesmíru sa však časom kazia ako všetko iné a tak sa z nich stáva odpad. Ten je nebezpečný pretože môže spôsobiť kolíziu s iným vesmírnym telesom a spustiť tak domino efekt, preto sa z obežnej dráhy sťahujú.
Niektoré satelity zhoria pri prelete atmosférou, iné to vydržia a vrátia sa na Zem.
NASA a Space X to zatiaľ vyriešia tak, že všetky vraky z vesmíru smerujú na jedno miesto, prezývané ako „bod Nemo“ alebo „cintorín vesmírnej techniky.“ Nachádza sa medzi Čilé a Novým Zélandom, na mieste s rozlohou 17 km štvorcových, ktoré je najďalej od akejkoľvek civilizácie, kdesi v Tichom oceáne. Hovorí sa o ňom aj ako o oceánskom póle nedostupnosti. Štyri kilometre pod hladinou sú popadané stovky satelitov aj stanica Mir.
Foto: Mayak
Letecký inžinier a špecialista na opätovný-vstup do atmosféry, Bill Ailor upozorňuje, že s týmto odpadom by sa malo čo najskôr niečo vymyslieť. Navrhuje zriadiť stanice, kde by sa stará vesmírna technika rozoberala. To však nebude také ľahké, pretože jednotlivé štáty si nemôžu siahať na cudzie satelity. Takýto kontakt môže byť dokonca považovaný za vojenský akt.
Foto: SITA
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies