Vedci z dublinskej univerzity publikovali štúdiu, v ktorej podrobne vysvetľujú príčinu zániku jednej z najvyspelejších civilizácii v dejinách.
Tím odborníkov z Trinity College v Dubline dlho pracoval na štúdii, ktorá by raz a navždy objasnila dôvody a pozadie pádu egyptskej ríše. Už viacero predchádzajúcich výskumov predpokladalo, že k zániku tak významnej civilizácie viedlo sucho. Nebolo však jasné kompletné pozadie týchto klimatických zmien. Vedci pod vedením klimatického historika Francisa Ludlow na to však zrejme konečne prišli. Mohli za to sopky!
Ako je dobre známe, prosperita krajiny do vysokej miery závisela od rieky Níl. Sucho, ale aj záplavy výrazne ovplyvňovali život v rámci celej ríše. Na základe pozorovaní takzvaných nílometrov sa zistilo, že v období pádu Starovekého Egypta tu pretrvávalo veľké sucho. To bolo spôsobené poklesom zrážok v oblastí dnešných etiópskych vrchov, čo však malo konkrétnu príčinu. Boli ňou masívne sopečné erupcie, ktoré narušili monzúnový prúd.
Pretrvávajúce obdobie sucha malo za následok mimoriadne slabú úrodu a hladomor. To sú podmienky, ktoré výrazne oslabia aj tú najstabilnejšiu krajinu. Ľud sa začal búriť, vznikali občianske vojny, Egypt zachvátili nepokoje. Vďaka tomu sa stal ľahkou korisťou pre Rím. „Ktovie, ako by Rimania dopadli, keby im k dobytiu krajiny nepomohla ekologická katastrofa," dodávajú výskumníci.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies