TEHERÁN - Na vyše 350 sa zvýšil počet obetí nedeľňajšieho zemetrasenia v iracko-iránskom pohraničí. Takmer všetky obete sú z Iránu
Iracký premiér Hajdar Abádí však vydal smernicu pre tímy civilnej obrany krajiny a súvisiace inštitúcie, aby reagovali na prírodnú katastrofu.
Teherán potvrdil 341 mŕtvych a vyše 5340 zranených. Najviac obetí je v západoiránskej provincii Kermanšáh, ktorá leží v pohorí Zagros oddeľujúcom Irán a Irak.
Bagdad hlási 11 mŕtvych a zhruba 130 zranených. Najväčšie škody sú v meste Darbandichán vzdialenom 75 kilometrov juhovýchodne od Sulajmáníje - metropoly rovnomennej provincie ležiacej v kurdskej autonómnej oblasti.
Americká geologická služba (USGS) stanovila magnitúdu zemetrasenia na 7,3. Jeho epicentrum sa nachádzalo v odľahlom horskom regióne asi 32 kilometrov od irackého mesta Halabdža. Ide o miesto vzdialené približne 200 kilometrov severovýchodne od Bagdadu a 400 kilometrov západne od Teheránu.
Bezprostredne po zemetrasení bol v danej oblasti zaznamenaný dotras s magnitúdou 4,5. V pondelok namerali v iránsko-irackom pohraniční ďalší dotras s magnitúdou 4,7.
Iránske štátne médiá informovali o nasadení záchranárov do provincie Kermánšáh, ich prácu ale komplikujú výpadky elektriny.
Podľa kurdských médií zemetrasenie značne poškodilo kurdské mestá v Iraku vrátane metropoly Kurdistanu Arbíl. V pohraničných mestách Halabdža a Sulajmán vyhlásili stav núdze.
Chvenie bolo podľa niektorých médií možné cítiť aj v Kuvajte a na niektorých miestach Turecka, ktoré ponúklo Iraku pomoc.
Irán je často dejiskom zemetrasení rôznej sily, pretože sa rozkladá na mnohých hlavných zlomových líniách. Zemetrasenie s magnitúdou 6,6 v roku 2003 zrovnalo v provincii Kermán so zemou historické mesto Bam a usmrtilo tam 26-tisíc ľudí.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies