BRATISLAVA – Elokované pracovisko v Sečovciach, ktoré je súčasťou Spojenej školy v Dobšinej, robí biznis na rómskych žiakoch. Súkromné diagnostické centrum žiakom účelovo stanovuje diagnózy a elokované pracovisko následne poberá od štátu dvojnásobne vyššie príspevky.
Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedla nezaradená poslankyňa NR SR Zuzana Zimenová. Pri prezeraní verejne dostupných zdrojov navyše poslankyňa narazila na vysoké nájomné zmluvy a zistila, že medzi diagnostickým centrom a elokovaným pracoviskom existuje personálne prepojenie.
V minulom školskom roku bola v elokovanom pracovisku vykonaná kontrola, ktorá odhalila pochybenia vo vyučovacom procese. Dôvodom na vykonanie inšpekcie boli zistenia z kontroly v Súkromnom centre špeciálno-pedagogického poradenstva v Sečovciach. Inšpekcia podľa Zimenovej zistila, že väčšina klientov centra boli žiaci sečovského elokovaného pracoviska, ktorým zamestnanci centra diagnostikovali rôzne zdravotné znevýhodnenia a vďaka tomu boli zaradení medzi žiakov so špeciálnymi potrebami, na ktorých mohla škola poberať dvojnásobok bežného príspevku.
Inšpekcia zároveň prišla na to, že riaditeľka centra Terézia Stanková bola viac než tri roky zároveň členkou vedenia sečovského elokovaného pracoviska. „Táto súvislosť sa ukázala byť významná vo chvíli, keď inšpekcia zistila, že centrum diagnostikovalo žiakov neodborne, tendenčne a účelovo. Poradenské centrum vyrábalo žiakom diagnózy ako na bežiacom páse, aby mohla sečovská škola ryžovať zo zvýšených normatívov na každého takto diagnostikovaného žiaka,“ uviedla Zimenová.
Poslankyňa zároveň upozornila na to, že škola sa neobťažovala splniť si povinnosti, ktoré vyplývajú z prijatia znevýhodnených žiakov. Vo viacerých prípadoch bol návrh na prijatie žiakov podaný ešte pred samotnou diagnostikou. Individuálne učebné plány pre 119 žiakov s rôznymi fyzickými či mentálnymi postihnutiami tak boli identické a žiaden z učiteľov nemal kvalifikáciu na prácu so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Aj napriek tomu všetci žiaci dvojročné vzdelávanie úspešne absolvovali a boli prijatí na ďalšie štúdium na strednej škole. Hlavná školská inšpektorka aj preto navrhla vyradiť elokované pracovisko v Sečovciach zo siete škôl a ako uviedla Zimenová, „na ťahu je teraz ministerstvo školstva“.
Pri porovnaní zistení inšpekcie s účtovnými dokladmi školy sa však ukázali ďalšie nezrovnalosti. Zimenová upozornila na to, že riaditeľka Spojenej školy v Dobšinej podpísala pre elokované pracovisko v Sečovciach zmluvu o prenájme, podľa ktorej mala škola živnostníčke Beáte Pandovej platiť za nájom budovy a prevádzkové náklady takmer 28-tisíc eur mesačne.
Po podpísaní dodatku k zmluve, podľa ktorého sa rozloha pozemku užívaného školou zvýšila a cena prevádzkových nákladov sa tiež zvýšila, mala škola mesačne platiť vyše 62-tisíc eur, čo po zarátaní DPH ročne predstavovalo približne 897-tisíc eur. „To znamená, že za 15 rokov, na ktoré je zmluva podpísaná, by škola mala zaplatiť okolo 13 miliónov eur,“ povedala Zimenová a dodala, že aj odborníci potvrdili, že v školskom prostredí ide o nevídané sumy.
Výkaz k správe o hospodárení za rok 2016 však v kolónke nájomného udáva sumu iba vo výške 9 540 eur, peniaze, ktoré elokované pracovisko vypláca za nájom, škola uvádza ako „spoločné prevádzkové náklady“, ktoré ročne tvoria pre celú školu vyše jeden a pol milióna eur.
Zimenová zároveň uviedla, že škola v minulom roku dostala od štátu 2 661 575 eur a na prevádzku teda minula takmer tri pätiny rozpočtu. To je podľa poslankyne neštandardná štruktúra výdavkov, keďže ministerstvo školstva odporúča na prevádzkové náklady vyčleniť 14,6 percenta a na osobné náklady, medzi ktorými sú napríklad aj platy učiteľov, 85,4 percenta.
Zimenová tiež priniesla informáciu, že Beáta Pandová bola v roku 2015 žiadateľkou o sociálny byt a preto je nepravdepodobné, že je konečným príjemcom finančných prostriedkov. Poslankyňa tak podala podnet na ministerstvo školstva, Najvyšší kontrolný úrad a Košický samosprávny kraj, aby tieto skutočnosti prešetrili.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies