BANGKOK - Mjanmarsko vystavuje rohinských moslimov dlhodobej diskriminácii na úrovni "odľudšťujúceho apartheidu".
Uviedla to v utorok ľudskoprávna organizácia Amnesty International vo svojej vyšetrovacej správe, ktorá vyvoláva otázky, čomu budú čeliť Rohingovia po návrate domov.
Od konca augusta ušlo pred násilnosťami do susedného Bangladéša takmer 620-tisíc mjanmarských Rohingov. Mjanmarská armáda všetky obvinenia z útokov voči Rohingom a z ich vyháňania odmieta a tvrdí, že bojuje len voči teroristom.
Podľa svetových lídrov je nevyhnutné zastaviť násilie a Mjanmarsko by malo umožniť utečencom, aby sa v bezpečí vrátili domov.
Amnesty International zhromaždila za dva roky vo svojej správe rozhovory a dôkazy o tom, ako Rohingovia žijú v Mjanmarsku - sú vystavení "nebezpečnému systému štátom podporovanej, inštitucionalizovanej diskriminácie, ktorá sa rovná apartheidu". Podľa ľudskoprávnej organizácie takéto zaobchádzanie spĺňa medzinárodnú právnu definíciu zločinu proti ľudskosti.
Rohingovia žijú v Mjanmarsku už po niekoľko generácií, ale napriek tomu tam nemajú občianske práva ani štatút národnostnej menšiny.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies