BRATISLAVA - Počet slovenských spoločností, ktoré majú vlastníka so sídlom v daňovom raji, sa od začiatku tohto roka zvýšil na celkových 4 802 firiem. Ak to porovnáme s minulým rokom, ich počet vzrástol len mierne, v roku 2016 ich bolo preukázateľne 4777.
V daňových rajoch momentálne sídli 4802 slovenských firiem. V porovnaní s minulými rokmi sa ich počet ustálil a rastie len mierne. Medzi najobľúbenejšie daňové raje patria Holandsko (1132), Cyprus (1106) a USA (1126). Len na porovnanie, v Paname sa eviduje len 5 slovenských firiem. Dôležité je však povedať, že Panama, ktorá je považovaná za tvrdý daňový raj, už do tejto skupiny nepatrí. Využívajú ju skôr na zakrývanie peňazí z nelegálnej činnosti či prania špinavých peňazí. Tvrdý daňový raj znamená, že odmieta komunikovať s medzinárodnými inštitúciami, čo mimoriadne sťažuje situáciu napríklad v boji proti terorizmu či obchodovaniu s drogami. Táto malá krajina jednoducho nespolupracuje na výmene informácií o bankových účtoch.
Podnikatelia si daňové raje vyberajú na základe určitých podmienok. Najmä podľa toho, aké sú dôvody založenia firmy a podmienky alebo výhody vyplývajúce z vedenia spoločnosti v danej krajine. Tých možností je veľa, a preto každý jeden podnikateľ si veľmi dobre zváži každé pre a proti. To, čo vyhovuje jednému, nemusí vyhovovať druhému.
Nás zaujímalo, koľko slovenských firiem sídli v daňových rajoch, aký je hlavný dôvod zakladania si spoločností mimo svojej domovskej krajiny, na základe akých podmienok si zakladatelia spoločností vyberajú svoje budúce sídla spoločností a ako hodnotí slovenský protischránkový zákon odborník Simon Šomorjai.
Mohlo by vás zaujímať: VIDEO Osobný bankrot vyhlásilo od začiatku roka vyše dvetisíc ľudí, čo na to hovorí expert?
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies