Aktivisti hnutia My sme les diskutovali so splnomocnencom pre zaostalé okresy

NETKY.SK • 27 November 2017, 13:33 • 3 min
Aktivisti hnutia My sme les diskutovali so splnomocnencom pre zaostalé okresy

PREŠOV – Splnomocnenec vlády SR pre podporu najmenej rozvinutých okresov Anton Marcinčin sa na odbornej konferencii v Prešove stretol s iniciátormi kampane My sme les.

slovakia

left justify in out

„Som pripravený kedykoľvek sprostredkovať dialóg medzi iniciatívou My sme les, jednotlivými dotknutými rezortmi, ako aj so súkromnými a štátnymi vlastníkmi lesov," uviedol A. Marcinčin v tlačovom vyhlásení. "Tak, aby sa čím skôr naštartovali vízie trvalo udržateľných foriem rozvoja v národných parkoch, zastavilo sa vyľudňovanie týchto území a naštartoval sa návrat miestnych a mladých ľudí,“ dodal. 

 

Zdôraznil pritom snahu dostať do horských oblastí v menej rozvinutých regiónoch viac návštevníkov v rámci cestovného ruchu. Na stretnutí zaznela o. i. informácia, že prírode blízke formy cestovného ruchu dnes predstavujú 20 percent všetkých medzinárodných ciest a ich podiel rastie. Turisti vyhľadávajú najmä územia s výnimočnými prírodnými hodnotami, akými sú národné parky a lokality UNESCO. Preto je dôležité, aby aj na Slovensku národné parky spĺňali medzinárodné kritériá (International Union for Conservation of Nature).

 

„Naše prírodné bohatstvo vyhľadávajú návštevníci z celého sveta. V najmenej rozvinutých okresoch preto podporujeme trvalo udržateľný rozvoj postavený na prírodnom turizme. Veríme, že v Slovenskom krase, Muránskej planine, Slovenskom raji či v Poloninách dokáže reálne priniesť pozitívnu zmenu, zamestnanosť a perspektívnu budúcnosť ich obyvateľom,“ uviedol k tomu splnomocnenec.

 

Jednou z požiadaviek iniciatívy My sme les je, aby v chránených územiach platil zákaz ťažby dreva, výstavby a lovu. Tieto aktivity by mal nahradiť práve cestovný ruch, ktorý by priniesol do regiónov potrebný rozvoj. Mal by sa však realizovať v súlade s ochranou prírody.

 

Ako vyplynulo z diskusie so splnomocnencom, koncept prírodného turizmu môže byť tiež riešením problému nedostatočnej ochrany Karpatských bukových pralesov zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Účastníci konštatovali, že trvalo udržateľný turizmus by mal v Poloninách šancu, bude si to však vyžadovať dialóg všetkých dotknutých subjektov a ochotu implementovať reálne riešenia.

 

Rastislav Mičaník z iniciatívy My sme les poukázal na podporu verejnosti pre jej ciele. "Veľké množstvo ľudí na Slovensku si myslí, že súčasný stav v lesoch v národných parkoch je katastrofálny. Argumenty lesníkov o tzv. boji s lykožrútom ľudia vnímajú rozpačito a z výsledku tohto 'boja' v podobe veľkoplošných holín v chránených územiach sú zhrození. Takto to ďalej nemôže a nesmie pokračovať. Štát musí urýchlene zastaviť ťažbu v starých horských lesoch,” povedal.

 




twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Redaktor Netky



Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies