VIDEO Kouč Mühlfeit: mladá generácia je „disruptívna“ – vynikajúco zvláda technológie a derie sa nahor

NETKY.SK • 28 November 2017, 06:00 • 2 min
VIDEO Kouč Mühlfeit: mladá generácia je „disruptívna“ – vynikajúco zvláda technológie a derie sa nahor

BRATISLAVA - Mladí ľudia sú skvele zžití s technickými zázrakmi doby, sú sebavedomí a majú vysoké nároky na kvalitu života. Budú sa presadzovať rýchlejšie ako predchádzajúca generácia, myslí si kouč a niekdajší topmanažér Jan Mühlfeit.

slovakia

left justify in out

Je to po prvýkrát v dejinách, keď mladá generácia rozumie novým technológiám a využíva ich lepšie ako generácia pred ňou. Známy český kouč to zdôraznil vo svojom vystúpení na konferencii SlovLog a potom ďalej rozvinul aj v rozhovore pre Netky.sk.

 

Jan Mühlfeit nie je žiadny kabinetný teoretik – svoju úspešnú manažérsku kariéru pred časom zavŕšil vo funkcii prezidenta pre Európu v spoločnosti Microsoft. Nad ním bol Bill Gates, ktorému referoval a ktorého dodnes cituje vo svojich vystúpeniach a programoch.

 

Áno, kedysi sa deti učili ovládať modernú techniku od rodičov a dnes je to opačne, konštatoval Mühlfeit. Má to podľa neho tri významné dôsledky. Tým prvým je, že mladí ľudia budú oveľa skôr v riadiacich funkciách – či v biznise alebo aj v politike – ako generácia tzv. baby boomers (dnešní päťdesiatnici). Za dobré príklady možno považovať nového rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza (31) alebo francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona (39). Druhý aspekt predstavuje fakt, že mladí ľudia majú disproporcionálne veľký vplyv na nákupné rozhodnutia rodín. Toto tvrdenie dokazuje aj štúdia firmy Toyota, ktorá ukázala, že na rozhodnutie o tom, aké auto si rodina kúpi, majú deti do 11 rokov vplyv v priemere až na 40 %. Tieto deti sú o. i. napríklad pod silným vplyvom youtuberov – a takéto veci patria k faktorom, ktoré dnes musia brať do úvahy výrobcovia a predajcovia produktov rôzneho druhu.

 

Tretím elementom je prednostná orientácia mladej generácie na zážitky – viac ako na vlastníctvo vecí. To na jednej strane poháňa zdieľanú ekonomiku, na druhej strane to mení aj predstavy mladých ľudí o ich preferovanom pracovnom režime, na čo by mali reagovať aj firmy hľadajúce talenty. „Do budúcnosti to bude vyzerať tak, že tí mladí talentovaní ľudia vám povedia: tak dobre, my budeme osem mesiacov pracovať, ale štyri mesiace chceme cestovať. Je to z toho dôvodu, že oni vďaka internetu vidia ten svet globálne a chcú mať napriamo tie zážitky, čo majú na tom internete,“ vysvetlil Jan Mühlfeit.

 

Uvedené preferencie nemôžu firmy nebrať do úvahy, ak chcú vôbec pretrvať. Jan Mühlfeit cituje ďalší prieskum, ktorý potvrdil, že na dlhodobé udržanie firmy na špičke v brandži (v danom prieskume išlo o horizont 200 rokov) je kľúčová schopnosť organizácie „učiť sa“. To sa rovná schopnosti jednotlivých ľudí v nej učiť sa – a to priamo súvisí so stupňom využitia talentu každého z nich.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Redaktor Netky



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies