BRATISLAVA - Európske vlády sú spoluvinné za mučenie utečencov a migrantov v Líbyi. Vo svojej najnovšej správe to tvrdí ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) s tým, že Európska únia (EÚ) aktívne podporuje "systém zneužívania a vykorisťovania" na líbyjskom pobreží.
Podľa AI pobrežná stráž, ktorej EÚ poskytla lode, finančnú podporu aj výcvik, spolupracuje s kriminálnymi skupinami a prevádzačmi ľudí, pričom poprední európski predstavitelia sú si tohto konania vedomí.
Organizácia v správe uvádza, že snahy o zastavenie migrácie majú za následok "masové, svojvoľné a nekonečné zadržiavanie" migrantov a utečencov, ktorí končia v zadržiavacích centrách v správe líbyjského Generálneho riaditeľstva pre boj s nelegálnou migráciou. AI tvrdí, že v takýchto centrách je podľa nej v súčasnosti zhruba 20-tisíc ľudí a má svedectvo o "mučení, nútených prácach, vydieraní a zabíjaní" zadržaných zo strany úradov, prevádzačov a milícií. "Desaťtisíce ľudí sú na neurčito držané v preplnených zadržiavacích centrách, kde sú vystavené systematickému týraniu," vyjadril sa riaditeľ Amnesty International pre Európu John Dalhuisen.
Podľa Dalhuisena si je EÚ takýchto činov vedomá a má na nich svoj podiel viny. "Európske vlády si nielenže boli plne vedomé tohto týrania, ale tým, že aktívne podporujú líbyjské úrady v zastavovaní migrantov pri prechádzaní morom a zadržiavaní ľudí v Líbyi, sú spoluvinné za toto týranie," povedal.
Líbya je hlavným priechodom migrantov z Afriky na ceste do Európy, kam sa dostávajú cez Stredozemné more. Ich destináciou je najmä Taliansko, ktoré po tom, ako EÚ začala s finančnou podporou pobrežnej stráže v Líbyi, zaznamenalo menší počet takýchto príchodov, píše spravodajský portál BBC.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies