BRATISLAVA - Podľa výsledkov jesenného Eurobarometra dosahuje dôvera k Európskej únii (EÚ) 41 percent. Dôvera k EÚ je najvyššia v Litve (64 percent), Bulharsku (57 percent) a Luxembursku (56 percent).
Od jari 2017 dôvera v EÚ vzrástla v desiatich krajinách, najvýraznejšie vBelgicku (53 percent), na Slovensku (48 percent) a v Českej republike (35 percent). Agentúru SITA o tom informovala Natália Podkonická zo Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku .
Pokiaľ ide o budúcnosť EÚ, väčšina Európanov je optimistická. Takýto stav zaznamenali takmer vo všetkých členských štátoch s výnimkou dvoch: Grécka a Spojeného kráľovstva. Optimizmus, pokiaľ ide o budúcnosť EÚ, je najvyšší vÍrsku (80 percent). Na spodnom konci rebríčka sú Francúzsko (49 percent) a Taliansko (50 percent). Štyridsaťštyri percent Európanov súhlasí s tým, že ich „hlas má v EÚ váhu“. Európania vnímajú „voľný pohyb osôb, tovaru a služieb v rámci EÚ“ a „mier medzi členskými štátmi EÚ“ ako dva najpozitívnejšie výsledky EÚ.
Prisťahovalectvo je hlavnou výzvou, ktorej EÚ v súčasnosti čelí. Na druhom mieste je terorizmus a so značným odstupom za ním nasleduje hospodárska situácia, stav verejných financií členských štátov a nezamestnanosť. Na vnútroštátnej úrovni sa ako hlavné problémy naďalej vnímajú nezamestnanosť a prisťahovalectvo.
Jesenný prieskum Eurobarometer uskutočnili prostredníctvom osobných pohovorov v období od 5. do 19. novembra. V rámci prieskumu bolo oslovených 33 193 respondentov z jednotlivých členských štátov EÚ a kandidátskych krajín.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies