V roku 2017 sa na súdoch ukončilo viacero sledovaných prípadov

NETKY.SK • 31 December 2017, 10:54 • 2 min
V roku 2017 sa na súdoch ukončilo viacero sledovaných prípadov

BRATISLAVA - V roku 2017 sa na slovenských súdoch právoplatne ukončilo viacero mediálne sledovaných prípadov. Najvyšší súd SR napríklad vo februári potvrdil 21-ročný trest väzenia pre šéfa vydieračskej skupiny zo Záhoria Miroslava Štvrteckého.

slovakia

left justify in out

Nevyhovel tak obžalovanému, ktorý žiadal mimoriadne zníženie trestu, ani prokurátorovi, ktorý požadoval trest sprísniť na 24 rokov. Štvrteckého, ktorého vydieračská skupina pôsobila prevažne na Záhorí, Špecializovaný trestný súd pôvodne právoplatne odsúdil na 24 rokov väzenia. Trest mu vymerali v roku 2010 a vo februári 2011 ho potvrdil aj Najvyšší súd SR. Následne požiadal o obnovu konania, čomu Špecializovaný trestný súd 15. júna 2015 vyhovel. Povolili mu však len konanie pre rozhodnutie o výške trestu, nie pre rozhodnutie o vine. V septembri 2015 ho následne ŠTS odsúdil na 21 rokov.

Najvyšší súd následne v júni na verejnom zasadnutí sprísnil tresty dvom Talianom obžalovaným z pokusu o falšovanie eurobankoviek. Podľa právoplatného verdiktu súdu si Sergio Giovanni Gandolfo a Salvatore Giampiccolo vo väzení majú odsedieť rovnako po päť rokov. Následne majú byť na 10 rokov vyhostení zo Slovenska. Potvrdil tak výrok o vine prvostupňového súdu. Špecializovaný trestný súd v marci opätovne uznal 52-ročného Gandolfa a 69-ročného Giampiccola za vinných zo zločinu falšovania peňazí v štádiu pokusu. Spod obžaloby za obmedzenie osobnej slobody senát, naopak, Talianov oslobodil. Rovnaký verdikt vyriekol Špecializovaný trestný súd aj v septembri 2016. Najvyšší súd SR však vo februári na neverejnom zasadnutí zrušil rozsudok prvostupňového súdu a vec nariadil v potrebnom rozsahu znovu prejednať a rozhodnúť. Podľa obžaloby Taliani v spolupráci s ďalšími osobami chceli na Slovensku a v Čechách vyrobiť falzifikáty 20- a 500-eurových bankoviek v hodnote viac ako 80 miliónov eur. Hlavným organizátorom trestnej činnosti zameranej na výrobu falzifikátov bol taliansky občan Lorenzo M. Cez neho a ďalšieho muža Henryho S. sa obžalovaní dostali k niektorým aktivitám smerujúcim k výrobe falzifikátov a mali sa podieľať na transporte vyrobených peňazí. Avšak v istej tlačiarni v Českej republike sa vyrobili iba tri vzorky 20-eurovej bankovky, iba jedna bola potlačená obojstranne. Obžalovaní Gandolfo a Giampiccolo nepopierali svoj podiel na celej akcii. Podľa súdu pred zadržaním Talianov 31. októbra 2014 na benzínovom čerpadle pri Sekuliach bola akcia v réžii slovenskej polície. Obžalovaných usvedčoval Lorenzo M. a Henry S., voči ktorým po priznaní prokuratúra podmienečne trestné stíhanie zastavila. Obžalovaný Gandolfo prezentoval názor, že Lorenzo si beztrestnosť vykúpil sumou 280-tisíc eur.

Krajský súd v Bratislave zase v septembri zamietol odvolanie prokuratúry a tým potvrdil oslobodzujúcu rozsudok v prípade obžalovaného bývalého ministra školstva Lászlóa Szigetiho. Spod obžaloby z trestného činu subvenčného podvodu v prípade dotácie na rekonštrukciu školskej telocvične ho oslobodil už Okresný súd Bratislava III v decembri 2016. Prokuratúra však proti prvostupňovému verdiktu podala odvolanie. Podľa verdiktu Krajského súdu v Bratislave však okresný súd pri vynesení oslobodzujúceho rozsudku vykonal dôsledné dokazovanie a odvolací súd nezistil žiadne pochybenia. Podľa verdiktu prvostupňového súdu sa žalovaný skutok podľa vykonaného dokazovania stal, nespáchal ho však obžalovaný. Podľa súdu totiž zodpovedajú za priority rezortu, ich financovanie a kontrolu hospodárnosti generálni riaditelia sekcií. V ich kompetencii teda bolo aj posudzovanie oprávnenosti žiadostí o dotácie. Exministra školstva Szigetiho obvinili zo subvenčného podvodu na jeseň v roku 2013. Podľa polície ako minister v roku 2006 neoprávnene udelil dotáciu viac ako 116-tisíc eur obci Zemianska Olča v okrese Komárno, a to aj napriek vedomosti, že žiadosť obce o dotáciu na opravu školskej telocvične nespĺňala formálne náležitosti a nebola riadne zaregistrovaná na ministerstve. Médiá neskôr informovali, že dotáciu určenú na rekonštrukciu školskej telocvične nakoniec použili na prestavbu sály v budove súkromnej spoločnosti.

Zatiaľ neprávoplatný verdikt padol v októbri na pôde Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Obžalovaných bývalých ministrov výstavby Mariána J. a Igora Š. v kauze mediálne známej ako nástenkový tender súd uznal za vinných za trestný čin machinácii pri verejnom obstarávaní, pričom Marián J. je podľa súdu vinný aj zo zneužívania právomoci verejného činiteľa a porušovania povinností pri správe cudzieho majetku . Zvyšných troch obžalovaných v tomto prípade súd spod obžaloby oslobodil. Marián J. by si vo väzení mal odsedieť trest 12 rokov a Igor Š. deväť. Prípadom sa ešte vzhľadom na podané odvolania bude zaoberať Najvyšší súd. Prípad známy ako "nástenkový tender" sa stal v roku 2007. Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja vtedy zverejnilo oznam o tendri na reklamné služby v hodnote 3,6 miliardy vtedajších korún iba na nástenke na chodbe ministerstva. Ponuku zaslalo len jedno konzorcium, ktoré následne vyhralo. Dvoch ministrov za SNS stála kauza kreslo. Tender neskôr zrušili, konzorcium však na ňom údajne stihlo zarobiť viac ako tri milióny eur.
 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Jana Hupková



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies