BRATISLAVA – Fanatici nie sú len medzi moslimami. Tí majú sami obavy z terorizmu a boli v západnej Európe jeho častými obeťami. A nie je pravda, že ženy sú v islame menejcenné. Vysvetľoval nám to imám Mohamad Safwan Hasna, ktorý pôsobí v Bratislave.
Niektoré rozdiely v prístupe moslimov k spoločenským otázkam sú podľa M. Hasnu dané viac kultúrnou tradíciu ako samotným náboženstvom. V koráne napríklad nevidí žiadne konkrétne prvky, ktoré by obmedzovali ženy. Ak ich tam vidí niekto iný, je to vec odlišnej interpretácie, ale tak je to podľa neho aj so Starým a Novým zákonom (t. j. s judaizmom a kresťanstvom).
Imám Hasna je otvorený a kultivovný človek, pôvodom zo Sýrie a rozhovor nám ochotne poskytol na okraj diskusného podujatia Fóra náboženstiev sveta Slovensko v Bratislave. Okrem neho sa na diskusii o zúčastnili aj zástupcovia evanjelickej, katolíckej a židovskej (liberálnej) komunity.
Terorizmus, ktorý vo forme rôznych útokov zažíva západná Európa, podľa neho vzbudzuje obavy aj u moslimov, pretože „keď sa takíto ľudia vyhadzujú na námestiach, tak nerobia rozdiely“. Pripomenul, že moslimovia boli medzi obeťami nedávnych útokov v Belgicku, Madride, Londýne, Paríži aj v iných mestách Francúzska.
Islamský štát podľa neho treba považovať za mocenskú štruktúru a nevnímať ho „v rovine viery“, ktorou sa iba zaštiťuje. Najväčšími obeťami tohto hnutia na ním ovládaných územiach boli opäť moslimovia. Na poznámku o genocídnom vyháňaní kresťanov a jezídov z ich domovov imám odpovedal poukázaním na podobné činy, ktoré páchali aj jezídi na moslimoch. V prvopočiatku však boli vinníkmi celej situácie Američania s ich inváziou do Iraku.
Čo môžu robiť ľudia v jeho postavení s problémami týkajúcimi sa radikalizmu či vzájomnej nedôvery rôznych vierovyznaní? „Naša úloha z pohľadu islamu je robiť osvetu aj v našich radoch,“ povedal M. Hasna. „My často odsudzujeme tieto útoky; je to zložitá situácia, ťažko sa to vyvracia,“ konštatoval.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies