BRATISLAVA - Vedci objavili na dvoch päťtisíc rokov starých múmiách z Egypta najstaršie figurálne tetovania na svete. Sú nimi divý býk, paovca hrivnatá a esovité motívy, ktoré zdobia ostatky muža a ženy zo starovekého mesta Gebelein, ktoré má v zbierke Britské múzeum.
Odborníci, ktorí múmie preskúmali pomocou počítačovej tomografie, rádiokarbónovej metódy datovania a skenovania infračerveným žiarením, o svojich nálezoch informovali v odbornom časopise Journal of Archaeological Science.
Muž a žena z Gebeleinu žili v období medzi rokmi 3351 a 3017 pred naším letopočtom, krátko pred zjednotením Egypta prvým faraónom, ktoré nastalo v roku 3100 pred naším letopočtom. Mužskú múmiu, ktorá patrí medzi najzachovalejšie na svete, archeológovia objavili pred zhruba 100 rokmi. Podľa výsledkov skorších výskumov mal ryšavé vlasy, 18 až 21 rokov a zomrel na bodnú ranu v chrbte, čo naznačuje, že ho zrejme zabili. Tetovania býka a paovce našli na jeho pravom ramene po infračervenom skenovaní a podľa odborníkov mohli predstavovať symboly moci a sily.
Na pravom ramene ženskej múmie objavili vedci sériu štyroch esovitých motívov. Tie by mohli predstavovať zahnuté palice, obušky či kliešte používané pri rituálnych tancoch.
Foto: British museum
Objav vyvrátil viacero teórií. Doteraz sa predpokladalo, že tetovania mohli mať len ženy. Podľa skorších odhadov sa tiež v Afrike začalo tetovať až tisíc rokov neskôr. "Práve teraz sme získali nové náhľady do životov týchto pozoruhodne zachovalých jedincov. Neuveriteľne, vo veku vyše päťtisíc rokov, posúvajú dôkazy o tetovaní v Afrike o milénium," uviedol jeden z vedúcich výskumu a kurátor biologickej antropológie v Britskom múzeu Daniel Antoine.
Doteraz najstarším zachovalým príkladom tetovaní boli tie, ktoré objavili na alpskej múmii Ötzim, ktorý žil v období medzi 3370 až 3100 rokov pred naším letopočtom. Jeho tetovania sú však geometrické a pozostávajú z vodorovných a zvislých čiar.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies