Minulý týždeň sa konala konferencia 20 najväčších ekonomík sveta v Buenos Aires v Argentíne. Regulácia kryptomien bola jednou z hlavných tém, o ktorej skupina diskutovala. Všetky témy, ktoré boli predmetom stretnutia, môžu mať v konečnom dôsledku vplyv na trh s kryptomenami na celom svete.
CCN zhrnula hlavné body, o ktorých sa diskutovalo počas stretnutia. V júli by sa mali predložiť prvé konkrétne návrhy na reguláciu, preto je dôležité sledovať celý vývoj tejto oblasti.
Účastníci G20 si uvedomujú, že kryptomeny môžu (podľa španielskeho ministra financií) pomáhať vládam pri rozširovaní sociálnej politiky.
Ministri tiež súhlasili, že tradičná ekonomika prechádza istým procesom zmien a už nie je možné oddeliť digitálny vek od hospodárstva.
Regulácia je nevyhnutným procesom a hoci je ekonomika digitálna, občania sú skutoční. Preto je potrebné zaviesť pravidlá, rovnako ako v iných typoch podnikania.
Členovia G20 jednohlasne súhlasili s tým, že kryptomeny sú dôležité a predstavujú revolúciu v hospodárstve. Nemôžu byť teda zakázané, ale musia prejsť regulačným procesom.
Bolo tiež jasné, že regulačný proces sa bude riešiť veľmi opatrne, aby sa nezaviedli príliš prísne pravidlá, ktoré by bránili rozvoju technológii. Avšak zavedenie poplatkov, ktoré sa môžu vyskytnúť v rôznych častiach procesu, je takmer isté.
Predsedovia centrálnych bánk, finančná akčná skupina (FAFT) a Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) budú mať na starosti regulačné návrhy skupiny G20. Prvé praktické návrhy nariadení budú predstavené v júli tohto roka počas tretieho stretnutia ministrov financií a predsedov centrálnych bánk.
Regulačné návrhy sa budú zameriavať predovšetkým na prevenciu akýchkoľvek nezákonných činností, ako je financovanie terorizmu, pranie špinavých peňazí a tiež ochrana spotrebiteľa. Pôjde teda o zabránenie uplatňovaniu podvodov prostredníctvom ICO projektov.
Stále neexistuje konsenzus v otázke, ako alebo či by sa mali sledovať aktíva, aby bolo možné zistiť, odkiaľ pochádzajú a kam smerujú. Kľúčové body v diskusii by však mali byť štandardy KYC a digitálnej identity.
Európa má v úmysle viesť tento proces regulácie kryptomien, ale nechce čakať na stanovisko skupiny G20 až do júla.
Údajne sa mala riešiť aj otázka samoregulácie, hoci sa jej na oficiálnych stretnutiach a v zákulisí nevenovala pozornosť.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies