TOKIO – Japonskí prokurátori z desiatich prefektúr zatkli 16 osôb podozrivých z účasti na prebiehajúcom kriminálnom prípade cryptojackingu.
Cryptojacking znamená, keď útočník tajne využíva výpočtový výkon nič netušiaceho používateľa na ťaženie kryptomeny vo svoj prospech.
Zadržané osoby sú podozrivé z inštalácie škodlivého softvéru na počítače obetí, aby takýmto spôsobom ťažili kryptomeny. Podozriví mali prevádzkovať svoju vlastnú webovú stránku, cez ktorú šírili malvér na ťaženie kryptomien, vrátane kódu Coinhive na ťaženie digitálnej meny Monero (XMR).
Prípad zadržania 16 mužov vo veku od 18 do 48 rokov bol prvýkrát oznámený vo štvrtok 14. júna, pričom k prvému zatknutiu prišlo už v marci.
Najväčšia suma peňazí, ktorú podozriví získali prostredníctvom cryptojackingu, dosiahla 120.000 jenov (približne 933 eur). Páchatelia však získali iba 70% vyťažených kryptomien, keďže zvyšných 30% putovalo spoločnosti Coinhive ako provízia.
Kód na ťaženie kryptomien od spoločnosti Coinhive uzrel svetlo sveta v roku 2017 a stal sa jedným z najrozšírenejších online nástrojov, pomocou ktorých sa dá ťažiť Monero na rôznych webových stránkach a využívať pritom výpočtový výkon návštevníkov. Týmto kódom boli nainfikované rôzne vládne a univerzitné webové stránke, či dokonca aj stránky služby YouTube.
Japonská polícia začiatkom tohto týždňa začala vyšetrovanie ďalšieho prípadu cryptojackingu s použitím Coinhive. Boli vypočuté tri osoby údajne zodpovedné za prevádzku webových stránok, ktoré šíria škodlivý softvér Coinhive. Súd v Yokohame dokonca nariadil jednému z podozrivých, aby zaplatil pokutu vo výške 100.000 jenov (777 eur).
Podľa nedávnej správy sieťovej a podnikovej bezpečnostnej spoločnosti Palo Alto Networks, bolo až 5% zo všetkých mincí Monero v obehu, vyťažených prostredníctvom cryptojackingu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies