Predstavitelia EÚ sa na summite nedohodli na zmene Lisabonskej zmluvy - Politika Európska únia nezískala podporu všetkých svojich 27 členských štátov na zmenu Lisabonskej zmluvy už počas prebiehajúceho summitu EÚ v Bruseli, čo znamená, že ďalšie rokovania
Európska únia nezískala podporu všetkých svojich 27 členských štátov na zmenu Lisabonskej zmluvy už počas prebiehajúceho summitu EÚ v Bruseli, čo znamená, že ďalšie rokovania o takejto dohode sa budú týkať pravdepodobne už len 17 krajín tvoriacich eurozónu a prípadných ďalších záujemcov spomedzi členských štátov únie nepoužívajúcich spoločnú európsku menu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na účastníkov summitu EÚ.
Dohoda "dvadsaťsedmičky" stroskotala na požiadavkách britského premiéra Davida Camerona, ktorým nechcelo ustúpiť Nemecko a Francúzsko. Cieľom plánu nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorého predpokladom sú zmeny Lisabonskej zmluvy, je postupne zaviesť zákaz rozpočtových deficitov a povinnosť štátov znižovať svoje dlhy. Ako hrozba sa majú uplatňovať automatické sankcie pre zle hospodáriace členské štáty.
Po takmer desiatich hodinách rokovaní, ktoré sa pretiahli do skorých ranných hodín, našli lídri EÚ dohodu aspoň na výške finančného stropu pre stály Európsky stabilizačný mechanizmus (ESM), tzv. trvalý euroval, v ktorom by malo byť 500 miliárd eur. Táto suma bude prehodnotená v júli budúceho roka, keď ESM začne oficiálne fungovať.
Predstavitelia únie sa takisto dohodli, že preskúmajú možnosti poskytovať si s Medzinárodným menovým fondom (MMF) vzájomné pôžičky. Malo by ísť o objem 200 miliárd eur, z čoho by 150 miliárd eur poskytla eurozóna pre MMF.
Británia môže svoj postoj ešte zmeniť počas dnešného priebehu summitu, čo by však vystavilo britského premiéra Camerona kritike uprostred vlastnej Konzervatívnej strany, ktorá presadzuje opatrný prístup Británie pri vzdávaní sa národných právomocí v prospech Bruselu.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies