BRATISLAVA - Zásah vo viac ako stovke prevádzok na celom Slovensku, zaistených a na analýzu odoslaných päť herných automatov vydávaných za kvízomaty rôznych typov a 75 zapečatených je doterajšia bilancia masovej kontroly zameranej na nelegálny hazard. Ako uviedol v pondelok na brífingu prezident Finančnej správy SR František Imrecze, v kontrolách budú intenzívne pokračovať aj naďalej.
Riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó uviedol, že išlo o najväčšiu akciu zameranú na odhaľovanie obchádzania zákona o hazardných hrách. V každom kraji kriminalisti finančnej správy preverili aj podozreni z podvodov na DPH a dane z príjmu právnických osôb. Zabavili množstvo účtovných dokladov, ktoré sa v súčasnosti ešte preverujú.
Nelegálni prevádzkovatelia hazardných hier často obchádzajú zákon tým, že vydávajú hracie automaty za tzv. kvízomaty. Hráč musí odpovedať na úplne jednoduchú otázku a po správnej odpovedi môže hrať zvolenú hru. Podľa Imreczeho ide o jednoznačné porušenie zákona. V súčasnosti prebiehajú analýzy automatov v špecializovaných zariadeniach. Ďalším častým porušením je, že server na riadenie hry je mimo územia Slovenska.
Počet uložených pokút prevádzkovateľom hazardných hier porušujúcich zákon ako aj ich výška za rok 2017 oproti predošlým rokom výrazne narástli. Za rok 2017 bolo daňovými úradmi uložených 210 pokút vo výške 378.660 eur, čo je nárast počtu pokút oproti roku 2016 o 153 a oproti roku 2015 dokonca o 200. Výška uložených pokút vzrástla v roku 2017 v porovnaní s rokom 2016 o 13.680 eur, čo je 3,75 % a oproti roku 2015 až o 245.460 eur, čo je 184 %. Najvyššie pokuty za rok 2017 boli uložené za prevádzkovanie a propagovanie hazardnej hry bez vydanej alebo udelenej licencie, v celkovej výške 113.000 eur.
"Vítame, že štát má ambície vymazať nelegálny hazard, no zároveň si musí uvedomiť, že nemôže vymazávať ten legálny. Čierny trh je všade vo svete dôsledkom prehnanej regulácie alebo prohibície. Už skoro tri roky sa pozeráme, ako s týmto ilegálnym prostredím bojuje Česká republika alebo susedné Rakúsko, no kriminálne skupiny sú stále o krok vpred pred kontrolórmi. Dokonca softvér takýchto hracích prístrojov dokážu ich majitelia vymazať na diaľku, aby nebolo koho a čo finančne postihovať. Legálni prevádzkovatelia hazardu na Slovensku sa však k takýmto praktikám nikdy neuchýlili a ani uchyľovať nebudú. Veríme, že hazard bude aj naďalej pod regulačným dohľadom štátu a ten urobí všetko preto, aby sa čierny trh nemohol u nás presadiť," reagovala na brífing finančnej správy hovorkyňa Asociácie zábavy a hier Dominika Lukáčová.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies