Je to neuveriteľný príbeh. Amazonský indián prežil ako jediný vyvraždenie svojho kmeňa brazílskymi farmármi v roku 1995. Od tej doby žije v džungli úplne sám. Podobný osud zdieľa aj mnoho iných kmeňov doteraz nedotknutých civilizáciou. Pred pár dňami sa podarilo vyfotografovať mužov príbytok. Ako vyzerá život v amazonskej džungli?
Pri prezeraní fotografií, ktoré zachytili život snáď "najosamelejšieho človeka na svete", akoby ste sa vrátili do doby kamennej.
Jediný z vyvražděného kmeňa, ktorý si vyslúžil prezývku "muž z diery", stále žije stáročiami osvedčeným spôsobom. Jeho príbytkom je prostá chatrč z lián a rákosia. Všetko potrebné si zadovažuje pomocou jednoduchých nástrojov z dreva a kameňa, pralesnú zver loví lukom a šípmi, stromy rúbe sekerou, ako jeho predkovia pred dvadsiatimi tisíckami rokov.
Beztrestné kynoženie
Podľa brazílskej agentúry FUNAI, ktorá sa zaoberá amazónskymi indiánmi je muž posledným zachráneným malého kmeňa, ktorý bol vyvraždený už pred viac ako dvadsiatimi tisíckami rokov neľútostnými farmármi, ktorí neustále rozširujú poľnohospodársku plochu na úkor pralesa. Pralesná pôda je veľmi neúrodná, a tak farmári neustále zneužívajú plochy na poľnohospodárstvo vyháňajú domorodé obyvateľstvo do čím ďalej nehostinnejších oblastí. Informuje FUNAI
Kynoženie pralesa a vraždenie domorodcov, ktorí nechcú opustiť po tisícročia obývanú domovinu je v Brazílii a okolitých krajinách na dennom poriadku. Ľudia, ktorí vyvraždili mužov kmeň, nikdy neboli potrestaní a o nejakom postihu v budúcnosti nemôže byť reč.
Na pokraji vymretia
Snímky z mužovho príbytku a zábery, ktorého zachytili sú úplne unikátne. Ľudia z izolovaných kmeňov pri akomkoľvek kontakte z civilazácie buď utečú ďalej do lesa alebo na votrelca spustia kanonádu šípov. A nemožno sa im čudovať, s väčšinou cudzích ľudí majú len zlé skúsenosti.
Podľa FUNAI žije v Brazílii asi 113 kmeňov nedotknutých civilizáciou. Pod tlakom poľnohospodárov žijúcich v ich okolí je väčšina z nich na pokraji vyhynutia.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies