BRATISLAVA - Tiesňová linka slúži v prípadoch ohrozenia života, zdravia a majetku občanov. Úmyselné oznámenie nepravdivých informácií Policajnému zboru je trestným činom a využitím technologických prostriedkov je možné odhaliť volajúceho, ktorý sa bude musieť za svoje konanie zodpovedať.
Pripomenula to hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Lucia Mihalíková v súvislosti s nedávnym vyšetrovaním podobných prípadov zneužitia tiesňovej linky.
Polícia tento rok riešila napríklad prípad 37-ročného Pavla K. z okresu Pezinok, ktorý mal trikrát zneužiť linku na šírenie poplašnej správy. Hrozí mu väzenie na jeden až päť rokov.
Hodnovernosť každého oznámenia prostredníctvom tiesňovej linky polícia vždy preveruje a na miesto vyšle policajné hliadky. Keďže policajti podľa Mihalíkovej nemôžu predpokladať, či je prijaté oznámenie pravdivé, musia jeho hodnovernosť preveriť až na mieste.
"Pri preverovaní nepravdivého oznámenia sú tak všetky sily a prostriedky vynaložené zbytočne a policajti by tak mohli byť na mieste, kde je ich prítomnosť naozaj potrebná, alebo byť nablízku človeku, ktorý pomoc skutočne potrebuje," ozrejmila. Polícia preto upozorňuje, že tiesňová linka slúži v prípadoch ohrozenia života, zdravia a majetku občanov či na oznámenie protiprávneho konania.
V prípade opodstatneného volania na linku je podľa hovorkyne vždy potrebné uviesť svoje meno a miesto, kde sa nachádzate, oznámiť udalosť, kvôli ktorej voláte a odpovedať na doplňujúce informácie. Ďalej sa treba riadiť pokynmi a odporúčaniami polície, ktoré vám poskytnú na linke.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies