JAKARTA - v Priebehu dnešnej noci sa v Indonézii opäť triasla zem. Na ostrove Sumba zaznamenali sériu štyroch zemetrasení s magnitúdom od 5 do 6.
K otrasom došlo stovky kilometrov južne od ostrova Sulawesi, ktoré sa spamätáva z piatkového ničivého zemetrasenia a cunami. Táto pohroma si vyžiadala najmenej 1200 mŕtvych, uviedol v pondelok Insan Nurrohman, podpredseda humanitárnej organizácie Aksi Cepat Tanggap.
Najnovšie zemetrasenia, ktoré zaznamenali približne 30 kilometrov od ostrova Sumba, mali magnitúdy 5, 5,4, 5,9 a 6. Zatiaľ sa neobjavili správy o možných obetiach či škodách následkom týchto otrasov.
Piatkové zemetrasenie malo magnitúdu 7,5. Podľa odhadov OSN potrebuje 191.000 ľudí naliehavo pomoc po tomto zemetrasení a vlnách cunami, ktoré dosahovali výšku až šesť metrov.
Zdroj: SITA
Systém varovania obyvateľstva pred vlnami cunami na indonézskom ostrove Sulawesi zlyhal "v cieľovej rovinke", pretože, ako sa zdá, ľudia nakoniec neboli dostatočne informovaní o tom, že vlny dosahujú výšku až šesť metrov. Tvrdí to nemecké výskumné stredisko, ktoré systém varovania pred vlnami cunami používaný v Indonézii vypracovalo.
Úrady si začali klásť otázky v súvislosti s fungovaním výstražného systému pred cunami, ktorý po piatkovom zemetrasení s magnitúdou 7,5 zjavne nebol dostačujúci. Najviac obetí mohutného zemetrasenia totiž zavinili až následné vlny cunami.
Zdroj: SITA
"Problémom bola komunikácia medzi miestnymi úradmi a ľuďmi, napríklad priamo na plážach na Sulawesi," povedal riaditeľ nemeckého Geologického výskumného centra (GFZ) so sídlom v Postupime Jörn Lauterjung. Nemecko poskytlo Indonézii systém včasného varovania pred cunami, ktorý vyvinul inštitút GFZ, po devastujúcich cunami z roku 2004, ktoré na pobrežiach Indického oceánu zabili 226.000 ľudí.
Podľa Lauterjunga systém pracoval ako mal, pokiaľ ide o skutočnosť, že predpovedal vysoké vlny. "Ak sa pozriete na celý varovný reťazec od vytvorenia varovného signálu až po cieľovú rovinku, ako to nazývame, teda až k miestnej ohrozenej populácii, tak práve tam bol problém," povedal. "Napríklad sa zdá, že nefungovali sirény a miestnemu obyvateľstvu neboli dávané ani žiadne upozornenia z ampliónov policajných vozidiel," dodal.
Vlny cunami po jednom z piatkových zemetrasení, ktorého magnitúda dosiahla hodnotu 7,5, napáchali škody v mestách Palu a Donggala, ako aj vo viacerých osadách v strednej časti indonézskeho ostrova Sulawesi.
Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani v pondelok večer, na úvod októbrového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu, vyzval europoslancov na minútu ticha na pamiatku obetí
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies