BRATISLAVA - Detských psychiatrických pacientov je viac a v niektorých regiónoch chýbajú detskí psychiatri. Informoval o tom zástupca prednostu Kliniky detskej psychiatrie Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave Ján Šuba.
Podľa neho sa prehlbuje nedostupnosť ambulantných psychiatrických služieb a počet detských pacientov sa v ambulanciách bratislavskej kliniky zdvojnásobil, ak nie strojnásobil.
Ambulantní lekári, ktorí sa starajú o deti s duševnými poruchami, sú preto preťažení. Majú plné čakárne, ich výkony sú časovo náročné, musia hovoriť s viacerými členmi rodiny a spolupracovať s psychológom.
Bodové ohodnotenie pedopsychiatrických ambulantných výkonov je rovnaké pri asi dvojnásobnej časovej náročnosti vyšetrenia oproti vyšetreniu dospelého psychiatrického pacienta. Šuba zároveň pripomína, že postavenie ich najbližších spolupracovníkov, psychológov pracujúcich v zdravotníctve, je nehodné absolventov vysokých škôl. Ich práca je výrazne finančne podhodnotená, často majú nižšie príjmy než sestry.
Je nedostatok pedopsychiatrických akútnych a doliečovacích lôžok v psychiatrických liečebniach, upozornil Šuba. Obmedzuje to liečbu psychických porúch v detskom veku a adolescencii. Výrazný tlak na lôžka je hlavne v Bratislave a okolí.
Bývalé 30-lôžkové oddelenie pre deti a dorast v Psychiatrickej nemocnici Philippa Pinela v Pezinku bolo už dávnejšie zrušené a v roku 2015 zanikol aj detský psychiatrický stacionár v Bratislave. Týmto vznikla situácia, že hlavné mesto Slovenska a jeho široké okolie nemá zabezpečenú pokračujúcu liečbu pre deti a dorastencov na lôžkach ani v psychiatrickom stacionári.
"Mojou skúsenosťou je, že lôžkové oddelenia pre dorastencov s poruchami správania a zneužívaním drog patria v psychiatrii medzi najnáročnejšie s potenciálnymi agresívnymi konfliktmi medzi pacientmi a napádaním zdravotného personálu," upozornil Šuba. Napriek tomu v súčasnosti platná vyhláška o personálnom obsadení počíta so 17 pacientmi na jedného detského psychiatra pri lôžku. V aktuálnych podmienkach majú podľa neho lekári a zdravotné sestry čoraz menší záujem pracovať na týchto oddeleniach.
V Košiciach vôbec nedisponujú akútnymi psychiatrickými lôžkami, v Prešove zas chýba školený stredný personál v novom oddelení pre dorastencov, ktorí boli v kontakte s drogami, zástupca prednostu vymenoval problémy v iných regiónoch.
"V aktuálnych podmienkach nemáme šancu poskytovať psychiatrickú zdravotnú starostlivosť na úrovni okolitých štátov," varuje Šuba.
O duševné zdravie na Slovensku nie je záujem, zhodujú sa odborníci
Viete komu môžu pomôcť antidepresíva a komu nie? Lieky postupne nahradí liečba magnetickou energiou
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies