Austrálski vedci uplatnili v praxi novú výskumnú metódu a prišli k prevratnému zisteniu. Zemské jadro vyzerá úplne inak, ako sme si mysleli!
Odborníci sa už roky zaoberajú prieskumom toho, čo sa skutočne nachádza „v útrobách“ našej Zeme. Zistiť to však vôbec nie je jednoduché, pretože človek sa reálne nedokáže dostať do hĺbky väčšej ako 12 kilometrov, čo v tomto ohľade neznamená takmer nič. Všetky svoje ostatné predpoklady preto musíme dedukovať z odrazov seizmických vĺn vysielaných špeciálnymi prístrojmi. Avšak ani to nie je také ľahké. Na to, aby sme sa dostali až k zemskému jadru sú potrebné špeciálne metódy. A jednu z nich nedávno vedci z Australian National University uplatnili.
Nový prístroj dokáže zaznamenať aj tie najjemnejšie seizmické vlny, ktoré bežne nie je možné nijako zachytiť. Práve vďaka tomu sa odborníkom podarilo zistiť, akú hustotu zemské jadro v skutočnosti má. Detekciu týchto tichých vĺn geológovia doposiaľ považovali za „Svätý grál“.
Doposiaľ sme si mysleli, že jadro Zeme je tekuté, že jeho štruktúra je podobná Slnku. Zdá sa však, že to tak nie je. „Ukazuje sa, že v prípade správnych výsledkov môže byť zemské jadro podobnej elasticity ako zlato či platina,“ vysvetlil výskumník Hrvoje Tkalčić. Jadro je teda skôr tuhé, čo predstavuje významné zistenie, ktoré môže ovplyvniť nasledujúce generácie v súvislosti s pochopením fungovania geomagnetického poľa Zeme.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies