Prírodovedec prezradil trik, ako doma nechať dozrieť ovocie, ktoré bolo zo stromu odtrhnuté predčasne.
Či už ovocie kupujete v supermarketoch alebo si nejaké viete dopestovať, určite ste sa už stretli so situáciou, kedy bolo potrebné nechať ho ešte chvíľu „dôjsť“ na okne, aby zmäklo a získalo lepšiu chuť. Pokiaľ ste museli na jeseň obrať všetky zvyšné paradajky, hoci boli ešte zelené, prípadne ste to pri nákupe neodhadli so zrelosťou banánov, máme pre vás užitočnú radu.
Jan Kolář z Prírodovedeckej fakulty Karlovej univerzity v Prahe portálu Prirodovedci.cz objasnil, ako to s dozrievaním ovocia v skutočnosti funguje. Niektoré druhy pri tomto procese využívajú rastlinný hormón etylén. Ten okrem iného ovplyvňuje hrubnutie stoniek či ich predlžovanie, opadávanie listov a kvetov, rast koreňov, ale aj kvitnutie. Okrem toho, ako sme už spomenuli, má svoj podiel aj na mäknutí a sladnutí ovocia.
Zdroj: Pixabay
Ide o látku, ktorá má plynné skupenstvo, z čoho vyplýva, že sa z ovocia šíri ďalej do ovzdušia a potom už zmeny v plode nedokáže ovplyvniť. Preto Jan Kolář odporúča nezrelé ovocie uzavrieť do mikroténového vrecka, kde sa etylén udrží a výrazne napomôže dozrievaniu.
Tento fígeľ však funguje len pri niektorých druhoch plodín, napríklad jablkách, väčšine kôstkovíc, paradajkách i banánoch. Naopak, nepomôžeme si pri nezrelom hrozne, jahodách a citrusoch, ktoré pri dozrievaní etylén nevyužívajú.
Zdroj: Pixabay
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies