BRUSEL - Európska únia potrebuje komplexný, trvalý a objektívny mechanizmus na ochranu demokracie, právneho štátu a základných práv.
Zhodli sa na tom v stredu v Štrasburgu poslanci Európskeho parlamentu (EP). V prijatom nelegislatívnom uznesení poslanci vyjadrili poľutovanie nad tým, že Európska komisia doteraz nepredložila legislatívny návrh na vytvorenie takého mechanizmu, hoci europarlament to požaduje už od októbra 2016.
Odvtedy EP pristúpil k bezprecedentnému kroku, keď vyzval Radu EÚ (členské štáty), aby aktivovala článok 7 Zmluvy o EÚ proti Maďarsku z dôvodov jasného rizika závažného porušenia základných hodnôt EÚ. Európska komisia spustila podobnú iniciatívu v súvislosti s Poľskom a tiež požiadala o začatie právneho konania podľa článku 7 Lisabonskej zmluvy.
Poslanci v pléne vyzvali Radu, aby "sa riadne zhostila" svojej inštitucionálnej úlohy v oboch prebiehajúcich postupoch, aby okamžite informovala EP o všetkých fázach postupu a pozvala zástupcov europarlamentu, aby Rade predložili svoje odôvodnené stanovisko v súvislosti s konaním voči Maďarsku.
Členovia zákonodarného zboru zároveň poukázali aj na rastúce obavy týkajúce sa stavu demokracie a právneho štátu na Malte, na Slovensku a v Rumunsku. Rovnako upozornili na vysoký počet konaní súvisiacich s porušením právnych predpisov EÚ proti niekoľkým členským štátom v oblasti spravodlivosti, základných práv a občianstva.
Parlament upozornil, že ohrozovanie právneho štátu a demokracie naprieč krajinami EÚ predstavuje riziko pre slobodu, bezpečnosť a spravodlivosť a môže spochybniť legitimitu vonkajšej činnosti EÚ, najmä vo vzťahu k jej politike rozširovania a susedstva.
Mechanizmus na ochranu demokracie, právneho štátu a základných práv, ktorý navrhuje Európsky parlament, by bol založený na každoročnom hodnotení členských krajín založenom na dôkazoch o dodržiavaní hodnôt zakotvených v článku 2 Zmluvy o EÚ. Každoročné hodnotenie by obsahovalo súbor špecifických odporúčaní pre jednotlivé krajiny, podobne ako to platí v prípade hospodárskych politík EÚ.
Uznesenie tiež vyzýva eurokomisiu, aby zvážila prepojenie tohto nového nástroja s návrhom nariadenia o ochrane rozpočtu Únie v prípade nedostatkov v oblasti dodržiavania zásad právneho štátu v členských štátoch.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies