Oceány zamorené plastami nepredstavujú problém "len" z toho hľadiska, že si ich živočíchy mýlia s potravou, prípadne ich obmedzujú v pohybe. Toxíny, ktoré obsahujú, narušujú ich prirodzené správanie.
Téma plastového odpadu v oceánoch v spoločnosti rezonuje čoraz viac. Ide však o problém tak globálny, že sa týka každého jedného z nás, bez ohľadu na to, v ktorej časti sveta žijeme. Drobné plastové čiastočky sa totiž nenachádzajú len v oceánoch, ale takmer vo všetkej vode, dokonca aj v tej, ktorú pijeme. Nedávne štúdie totiž potvrdili, že mikroplasty boli aj v telách bežných Stredoeurópanov.
Najnovšia štúdia ale potvrdila ešte alarmujúcejšiu skutočnosť. Chemikálie, ktoré sa na výrobu plastov používajú, sa uvoľňujú do morskej vody a majú vplyv na to, ako sa živočíchy správajú. Odkláňajú sa od toho, čo je pre nich prirodzené.
Profesor Laurent Seuront z francúzskeho Národného centra pre vedecký výskum sa venoval pozorovaniu bežného morského živočícha, slimáka brežniaka obyčajného. Chcel zaznamenať, ako tento tvor reaguje pri strete so svojím prirodzeným predátorom krabom. Štandardne by sa mal schovať do ulity. Zaujímavé však na experimente bolo práve to, že brežniak začal takto reagovať okamžite po tom, čo bol vložený do vody obsahujúcej plast.
Vedci na základe viacerých testov skonštatovali, že chemické látky z plastov limitujú ich schopnosť vycítiť nebezpečenstvo. To by mohlo mať za následok úhyn niektorých druhov kvôli väčšej zraniteľnosti.
Odborníci síce tvrdia, že na to, aby presnejšie definovali vplyv plastov na živočíchov budú potrebné ďalšie výskumy, no obávajú sa, že by situácia v rámci ekosystému mohla spôsobiť dominový efekt, čo by sa odzrkadlilo aj na obmedzení zdrojov potravín pre ľudí.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies