Zníženie nákladov na pohonné hmoty a narastajúca konkurencia poslali ceny leteniek rapídne nadol.
Pokiaľ ste si už kúpili letenku a ste prekvapení z toho, akú nízku cenu ste za ňu zaplatili, nie ste sami.
V rokoch 1995 až 2014 sa podľa Medzinárodnej asociácie leteckých dopravcov znižovali letenky na polovicu. No v roku 2014 sa tento proces spomalil a v nasledujúcich dvoch rokoch ceny klesli len asi o štvrtinu.
Cestujúci nemajú ako získať informácie o priemerných cenách letov na medzinárodných trasách. Avšak spoločnosť Expedia poskytla denníku The Economist údaje aspoň o predaji leteniek cez ich portál. Najpredávanejšími letmi boli podľa štatistických údajov tie medzinárodné.
Lety nad 5000 kilometrov zaznamenali pokles cien zhruba o 30% pre sedadlá druhej triedy a 50% pre prvú triedu. Cena letov pod vzdialenosť 5000 kilometrov klesla o menej ako 10%.
Čo teda vysvetľuje prudký pokles cien dlhých letov? Jedným z faktorov bola cena paliva, ktorá predstavuje vyšší podiel nákladov na takýchto trasách. Od roku 2014 do 2016 klesla cena tohto paliva z 0,81 USD za liter na 0,22 USD.
Samotné klesajúce náklady však nevedú vždy k nižším cenám. Pokles palív sa časovo zhodoval s rastúcou konkurenciou na dlhé vzdialenosti od nízkonákladových dopravcov. Takéto spoločnosti pred 20 rokmi poskytovali leteckú prepravu len v Európe a USA. Teraz s pomocou viac palivovo úsporných lietadiel sa obrátili na dlhšie trasy, ktoré boli kedysi mimo ich dosah.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies