BRATISLAVA - Hoci sa voľby do Európskeho parlamentu konajú na konci mája, už dnes je jasné, že súčasná Európska komisia bude pracovať minimálne do konca roka. Obyvatelia EÚ zvolia nový Európsky parlament, následne krajiny navrhnú svojich kandidátov na eurokomisárov. Tých potom čakajú vypočutia v parlamente a následne to všetko ešte musí schváliť predseda Európskej komisie.
To je proces, ktorý nejakú chvíľu trvá. Vzhľadom na to, že v predchádzajúcom období, keď to zďaleka nebolo také rozdrobené a nebolo toľko populistov a extrémistov, to zabralo deväť mesiacov, kým sa vytvorila nová Komisia. Je teda pravdepodobné, že teraz bude proces prinajmenšom rovnako zdĺhavý.
európsky parlament, Brusel, Belgicko
ZDROJ: Pixabay
Vo všeobecnosti sa predpokladá, že dve hlavné frakcie v EP – frakcia európskych ľudovcov (EPP) a socialistov (PES) stratia väčšinu. Naopak, očakáva sa nárast populistických a extrémistických síl, pričom sa čoraz častejšie spomína obava, že by sa strany, ktoré sú zatiaľ ukotvené v existujúcich frakciách, mohli spojiť s novými protieurópskymi silami a vytvoriť vlastnú frakciu.
„To, čoho sa máme obávať, si myslím, je nárast extrémistických a populistických síl, ktorých cieľom nie je niečo vylepšiť, ale ktorých cieľom je niečo rozbiť. A to je tá hrozba," povedal na margo rastúcich protieurópskych tendencií Miko.
zástupca EK na Slovensku Ladislav Miko
ZDROJ: TASR
Pokiaľ ide o meno predsedu Komisie, pri posledných voľbách sa zaviedol princíp tzv. spitzenkandidátov. To znamená, že frakcie nominujú svojich kandidátov a tá, ktorá získala najviac hlasov, by získala kreslo predsedu. Keďže naposledy získali najviac hlasov ľudovci, najvyššieho postu sa ujal bývalý luxemburský premiér Jean-Claude Juncker. Tento proces sa vymanil z kontepencie Európskej rady, ktorá dovtedy šéfa Komisie sama vyberala.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies