BRATISLAVA – Situácia s prepravou tohto mohutného zvieraťa bola už v tejto oblasti alarmujúca, a preto vláda pristúpila k zavedeniu opatrení, ktoré by mali zabrániť úmrtiam nosorožcov počas premiestňovania.
Opatrenia boli zavedené z dôvodu stále sa zvyšujúcich zásahov veterinárov pri liečení chorých a imobilných zvierat, poškodení monitorovacích zariadení či vytvorení prírodných rezervácii pre nosorožce. Patrí sem ale aj ochrana obyvateľstva a to konkrétne ochrana zraniteľných skupín (matky, deti), ktoré by mohli byť napadnuté.
"Cieľom opatrenia je zabezpečiť premiestňovanie nosorožcov výhradne s pomocou osvedčených postupov," vyjadril sa výkonný riaditeľ Kenskej divokej zveri (KWS) Charles Musyoki.
Za mesiac júl stratila Keňa 11 nosorožcov, ktoré boli premiestnené do národných parkov v Nairobi a Lake Nukuru. Vyšetrovanie odhalilo, že 10 ich zahynulo kvôli dehydratácii a 1 bol napadnutý levom. Podľa údajov KWS mal však štát na východe Afriky koncom minulého roku 1258 nosorožcov. Sú ohrozené jednak zmenami podnebia, stratami lesného porastu spôsobených rozšírením ľudských osád, či v neposlednom rade je to vo veľkom rozšírenie pytliactva.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies