Mnoho ľudí pred tým len zaviera oči, ale faktom je, že zvieratá sťahujú z kože všade vo svete. V Rusku a USA sú ročne zabíané približne 4 milióny zvierat, v Kanade dokonca milión. V Európe je to napríklad aj pokrokové Dánsku alebo Nemecko. 75% ko¬žu¬šín pochádza z fariem, zvy¬šok z pytliactva.
Zvieratá sú chované v klietkach bez možnosti pohybu či akejkoľvek sociálnej interakcie.
Je až zarážajúce, že tu platí nepísané pravidlo "čím väčší mráz, tým lepšia kožušina."
Práve z tohto dôvodu sú vystavené priamemu mrazu bez možnosti úkrytu. Pevná podlaha je pre chovateľov nevýhodná, pretože fekálie by museli denne čistiť alebo by si do nich mohli zvieratá ľahnúť a zašpiniť si kožuchy. Preto musia žiť na pletive, ktoré ich celý život tlačí a prepadávajú im cez neho nohy.
Na Slovensku v súčasnosti funguje 11 kožušinových fariem. Najrozšírenejší je u nás chov králikov, noriek, fretiek, líšok a činčíl. Chovajú sa napríklad na farmách na severe Oravy či v Martine. Prieskum Slobody zvierat potvrdil, že na týchto farmách nie sú dodržiavané ani najzákladnejšie legislatívne zakotvené priestorové podmienky pre možnosť chovu kožušinových zvierat.
Srbsko teda urobilo veľký krok vpred. Tlaky aktivistov a odborníkov však trvali dlhých 10 rokov, kým sa kožušinový priemysel v krajine úplne zakázal. Tento problém treba riešiť a krajina na juhovýchode Európy ukázala, že sa to dá. Navyše ako kandidátska krajina do Európskej únie určite navrhne zavedenie tohto zákazu aj celému spoločenstvu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies