Fajčenie negatívne ovplyvňuje celý rad procesov v ľudskom tele. Pod nátlakom cigaretového dymu tak trpia nielen pľúca, ale aj ďalšie orgány a časti tela, vrátane zubov. Málokto si uvedomuje, že dym zasiahne v prvom rade ústnu dutinu, dopady na jej zdravie tak môžu byť zásadné.
Všeobecne sa vie, že po fajčení žltnú zuby a je prítomný zápach z úst, ale to nie je to jediné, čo sa v ústach deje po vdýchnutí cigaretového dymu. Fajčenie, najmä ak je spojené s nedostatočnou ústnou hygienou, negatívne ovplyvňuje stav nášho orálneho zdravia, a to hneď v niekoľkých oblastiach.
Zápal ďasien a parodontitída
Ochorenie parodontu čiže parodontitída (paradentóza) hrozí u fajčiarov 2-3x častejšie, pričom deštrukcia tkanív postupuje až dvakrát rýchlejšie ako u nefajčiarov. Pri liečbe je potom schopnosť hojenia nižšia a prípadná chirurgická liečba je menej úspešná.
Zápalové ochorenia parodontu zvyšuje riziká ďalších zdravotných komplikácií. Napríklad až dvojnásobne sa zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení. Dokonca riziko ochorenia srdca je pre pacientov s paradentózou vyššia ako u pacientov s vyšším cholesterolom.
Problém je ale aj v tom, že prvotné štádium paradentózy tzv. zápal ďasien je u fajčiarov značne prehliadaný. Fajčenie spôsobuje vazokonstrikciu čiže stiahnutie ciev, tým pádom ďasná nekrvácajú, alebo krvácajú len veľmi nepatrne, záleží na množstve vyfajčených cigariet.
Pri neriešení situácie môže dôjsť k postihnutiu závesného aparátu zuba a k zápalu kosteného zubného lôžka, čo môže spôsobiť uvoľnenie zuba a jeho stratu. Zápal sa z ústnej dutiny ale tiež môže presunúť aj do iných častí tela a ovplyvniť vznik závažných ochorení.
Ústup ďasien a poškodenie samotného zuba
Často tiež dochádza k vzniku recesie, teda ústupu ďasien. Väčšie riziko hrozí aj pri poškodení samotného zuba. Pokiaľ dôjde k už spomenutému ústupu ďasien a v súvislosti s tým k odhaleniu krčkov, môžu vznikať krčkové kazy.
Ak dôjde k strate zuba, či už z akéhokoľvek dôvodu, prázdne lôžko môže byť u fajčiarov veľmi bolestivé. Navyše prípadná náhrada pomocou implantátu nemusí byť u týchto pacientov vždy úspešná. U fajčiarov môže dochádzať tiež k zmenám na slizniciach.
Fajčiarska melanóza
Asi najmenej závažným problémom je fajčiarska melanóza. Okrem hnedého až červenohnedého zafarbenia ďasien a sliznice sa neprejavuje žiadnymi ďalšími ťažkosťami. Fajčiari by si však mali uvedomiť, že zafarbenie nevymizne ani po ukončení fajčenia.
Fajčiarska leukokeratóza
Najmä u dlhodobých fajčiarov fajok sa môže vyskytovať fajčiarska leukokeratóza. Prejavuje sa belavým zafarbením v oblasti mäkkého a tvrdého podnebia a na ňom červenými bodkami. Ide o reakciu ústia slinných žliazok, ktoré boli dlhodobo chemicky a termicky dráždené. Riešením tohto problému je iba ukončenie alebo obmedzenie fajčenia.
Ústna leukoplakia
Najzávažnejším problémom je orálna leukoplakia. Jedná sa prevažne o biele škvrny. Najčastejšie sú týmto ochorením postihnutí ľudia v strednom a vyššom veku, predovšetkým potom muži.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies