BRATISLAVA – Vysoké teploty a vyprahnutá krajina sú dôsledkom stále menšej produkcie zemiakov. Celkom výrazne sa to prejavuje aj na tom, že hranolky sa po novom vyrábajú už kratšie ako kedysi.
Vo Veľkej Británii panovali počas minulého leta neznesiteľné horúčavy. S tým spojené dlhé obdobia sucha sú pre pestovanie zemiakov najhorším možným scenárom. Veď v Anglicku a Walese klesla ich produkcia za minulý rok o vyše 20 % a mnohé odrody nedorástli ani do svojej pôvodnej veľkosti
Zemiaky totiž patria medzi plody, ktoré potrebujú veľa vody a skôr chladnejšiu klímu. Presne takéto počasie však Británii chýbalo, a preto sa to v tak negatívnom svetle odzrkadlilo aj na minuloročnej úrode. Zoskupenie, ktoré tvorí viac ako 130 organizácii vrátane Svetového fondu na ochranu prírody či Riadiaceho orgánu chránených území udáva, že kvôli zmene podnebia bola vlna horúčav za minulý rok asi 30-násobne intenzívnejšia.
Za posledných 10 rokov bola viac ako polovica všetkých fariem v Spojenom kráľovstve postihnutá výkyvmi počasia, či už išlo o záplavy alebo extrémne horúčavy. Na jednej strane sú poľnohospodári pripravení aj na extrémne výkyvy počasia, no keď takéto zmeny prebiehajú opakovane po dobu 3 a viac rokov, môže to farmárov odradiť od pestovania plodín a produkcia sa zníži. Takáto situácia bude mať za následok zvyšovanie cien poľnohospodárskych produktov. Pri dnešných výkyvoch počasia môžme len dúfať, aby Slovensko tohto roku nezasiahli podobné horúčavy ako vlani takmer celé územie Veľkej Británie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies