MEXIKO - Keď si spomeniete na Mexiko, spomeniete si na tequilu a guacamole. Najnovšie prišli v krajine aj na to, ako z avokáda okrem chutného guacamole vyrábajú z kôstiek avokáda aj plasty.
Vzhľadom na to, že tieto "plastové" slamky a jednorazové príbory nedokážu poškodiť životné prostredie, spoločnosť s alternatívou, ktorá využíva avokádové kôstky, si zaslúži čoraz väčšiu pozornosť.
Spoločnosť Biofase, v meste Morelia v Mexiku, vyrába biologicky rozložiteľné príbory a slamky vyrobené zo semien avokáda s použitím procesu, ktorého začiatky sa datujú od roku 2012.
We love our planet, as much as mexicans loves avocado. ❤️🌎#BIOFASE#EcoPower#AvocadoAvocado#ThinkGreen#Innovation
— Biofase (@BiofaseMX) May 3, 2017
#100%Mexicanos 🇲🇽 pic.twitter.com/ElL7TMvkll
Scott Mungía bol v tom čase študentom chemického inžinierstva a bol motivovaný riešiť problémy so znečistením a hľadal spoľahlivý zdroj biologicky rozložiteľného plastu.
Mexico produces 50% of the world's avocado supply and now a start-up there is innovating the use of the avocado pit to solve our plastic pollution dilemma.
— Solar Equity Group (@solarequity) February 4, 2019
Biofase is the Mexican company converting avocado pits into completely biodegradable plastic ♻️https://t.co/PAGSOgFg6L pic.twitter.com/iCXjQy1OXx
Po skúšobnom a chybovom procese, ktorý testoval vlastnosti surovín, ako sú semená manga, náhodou čítal papier, ktorý obsahoval obrázok molekuly kukurice, ktorá sa používa na výrobu bioplastov.
Zrodila sa myšlienka
"Už som vedel, ako by molekula osiva avokáda vyzerala," hovorí Munguía. Prešli dva roky vývoja, a teraz, s tímom 14 zamestnancov je pripravený v novembri otvoriť závod s kapacitou 700 ton mesačne.
Celosvetový trh s bioplastmi dosiahol 5,8 miliárd dolárov, informuje Bioplastics News. Semená avokáda sa v Mexiku zhromažďujú ako nikde inde na svete a väčšina z nich sa vypaľuje na skládkach.
Just read about @BiofaseMX - they make plastic from wasted avocado pits. Nature has no waste!#inspiration #nature pic.twitter.com/fbUNunMJ3P
— Daphne Fecheyr (@DaFecheyr) November 20, 2015
Trvalo mu rok a pol výskumu, aby sa našiel efektívny spôsob extrakcie molekulovej zlúčeniny z kôstky avokáda a získanie biopolyméru, ktorý by potom mohol byť tvarovaný do ľubovoľného požadovaného tvaru.
Bioplast na báze avokádovej kôstky
Bioplastické produkty vyrobené s použitím biodegradovateľnosti procesu sa po 240 dňoch na skládke rozložia, zatiaľ čo iným prvkom na báze fosílnych palív to môže trvať viac.
Do roku 2013 spoločnosť Munguía patentovala proces a založila spoločnosť Biofase. O dva roky neskôr inštaloval svoju prvú továreň v Morelia na výrobu 100% biologicky odbúrateľných ekologicky priaznivých plastových živíc a predával ich ako surovinu.
La naturaleza necesita de nosotros. #ThinkGreen#Sustentable#Innovation pic.twitter.com/rbxOhbxlpT
— Biofase (@BiofaseMX) April 22, 2017
V roku 2016 sa spoločnosť rozhodla začať vyrábať vlastné bioplastické výrobky v druhej továrni. Začal s plastovými príbormi a vo februári tohto roku sa pridali aj slamky.
Mladý podnikateľ zistil, že zmena návykov ľudí nie je ľahkou úlohou: "Ľuďom sa stále nechce platiť viac za výrobok, ktorý chráni životné prostredie."
Produkcia však pokračuje v závode, ktorej mesačný výťažok z biologicky odbúrateľných plastových výrobkov je 130 ton, z čoho 40% tvoria slamky. Osemdesiat percent produkcie rastliny sa vyváža do Spojených štátov, Kanady, Kostariky, Kolumbie a Perú.
#Biofase for the win pic.twitter.com/oFLf2dzK2J
— Pretty Politico (@PrettyPolitico) February 6, 2019
Jeho denná spotreba predstavuje 15 ton semien avokáda, ktoré získava od americkej potravinárskej spoločnosti Simplot. Tiež prevádzkuje závod v Mochoacane.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies