BERLÍN — Väčšina obyvateľov Nemecka považuje Spojené štáty za krajinu predstavujúcu najväčšie nebezpečenstvo pre svetový mier. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho prieskumu nemeckého Centra pre stratégiu a vyššie riadenie, o ktorých v stredu informovala agentúra DPA.
Podľa týchto údajov označilo Spojené štáty za najväčšiu hrozbu 56 percent opýtaných. Na ďalších priečkach sa umiestnili Severná Kórea, Turecko a Rusko.
Jasná väčšina (62 percent) tiež označila správanie niektorých hláv štátov za najväčšie riziko pre stabilitu vo svete. Nižšiu dôležitosť pripísali respondenti vojenským konfliktom či zmene klímy.
Výsledky prieskumu, prezentované v "Bezpečnostnej správe 2019", tiež ukázali nárast osobného pocitu bezpečia obyvateľov Nemecka v období od roku 2016. Ako v Berlíne uviedla Renate Köcherová z Inštitútu pre demoskopiu v Allensbachu, výrazne ustúpili napríklad obavy zo straty živobytia, okradnutia alebo terorizmu. Köcherová však nevylúčila, že situácia sa môže rýchlo zmeniť.
Wir freuen uns, Prof. Dr. Renate Köcher für die Jury des Vordenker Forums gewonnen zu haben. Sie verstärkt das Gremium, dem ua @juliakloeckner, @HugoMuellerVogg, @berlinreporter und @jsczepan angehören: https://t.co/bucQKGp2xj pic.twitter.com/LxYBkbXxji
— Plansecur (@plansecur) April 19, 2018
Podľa uvedenej štúdie majú Nemci veľké obavy z toho, že vo vyššom veku budú odkázaní na cudziu pomoc a ohrození demenciou. Časť opýtaných sa tiež obáva život ohrozujúcich ochorení, akým je rakovina, alebo toho, že v starobe budú trpieť chudobou. V súlade s tým vyjadrili želanie, aby štát vynakladal viac peňazí na zdravotníctvo, podporu rodín či dôchodky.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies