Priniesli ste si z Paríža suvenír v podobe vlastných fotografií vysvietenej Eiffelovej veže? Pozor na francúzske zákony!
Paríž je považovaný za jedno z turisticky najatraktívnejších a najromantickejších miest na svete. A povedzme si, kto by pri jeho návšteve obišiel najpopulárnejší monument, Eiffelovú vežu. Nuž, a keď už sme tam, hádam by sme neodišli bez toho, aby sme si svoje spomienky zvečnili fotografiami. Tu si však treba dať pozor, francúzske zákony by to mohli považovať sa porušenie copyrightu.
Legislatíva hovorí, že autorské práva platia počas celého života tvorcu určitého monumentu alebo diela a 70 rokov po jeho smrti. Gustav Eiffel, tvorca Eiffelovej veže, zomrel v roku 1923, a tak sa v roku 1993 autorské práva na jeho dielo prestali vzťahovať. Problémom je však v tomto ohľade osvetlenie najpopulárnejšej parížskej stavby.
To totiž navrhol Pierre Bideau v roku 1985, takže jeho práva stále trvajú. Nočné zábery Eiffelovky sa tak môžu stať predmetom porušenia zákona, avšak len v špecifickom prípade.
Nemusíte sa obávať, že by sa francúzske úrady do vás „obuli“ kvôli fotografiám, ktoré ste si zhotovili do svojho súkromného fotoalbumu. Ak by ste sa ale rozhodli použiť ich komerčným spôsobom, riskujete súd. V prípade, že plánujete výrobu tričiek alebo pohľadníc s potlačou fotografie, ktorú ste sami odfotili, čo by vám malo priniesť určitý zisk, radšej sa poistite a autorské práva si zabezpečte.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies