BRATISLAVA - Až dve z piatich slovenských digitálnych domácností, teda takých, ktoré disponujú takzvanými inteligentnými technickými zariadeniami, sú vystavené kybernetickým útokom. Podobné je to aj v susednej Českej republike.
Ukázal to rozsiahly výskum, do ktorého bolo zahrnutých celosvetovo 16 miliónov inteligentných domácich sietí, z toho 250-tisíc v Českej republike a 55-tisíc na Slovensku. Výsledky výskumu, za ktorým stála spoločnosť Avast, zverejnili v pondelok na veľtrhu Mobile World Congress v Barcelone.
Najmenej jedno zraniteľné zariadenie má 42,3 percenta českých a 42,1 percenta slovenských digitálnych domácností. To zároveň znamená, že zraniteľné sú v týchto domácnostiach aj všetky ostatné zariadenia zapojené do domácich sietí.
"Hackerom stačí jediné zle zabezpečené zariadenie, aby sa dostali do siete, a akonáhle sú v nej, môžu pristupovať k ostatným zariadeniam a osobným údajom, ktoré prenášajú alebo uchovávajú, vrátane živého nahrávania videí a hlasov," vysvetľuje šéf spotrebiteľskej divízie Avastu Ondřej Vlček.
VIDEO: China's Huawei has unveiled the Mate X, a foldable phone that will sell for 2,299 euros. Allegations that the company is a cybersecurity risk are overshadowing the Mobile World Congress in Barcelona. Read more from @chanman: https://t.co/It8eUTKYAh pic.twitter.com/vgaySqJLw7
— AP Business News (@APBusiness) February 25, 2019
Zraniteľných je podľa tohto výskumu až 85 percent českých a 77 percent slovenských domácich routerov. Okrem routerov a iných sieťových zariadení sú najzraniteľnejšími zariadeniami v slovenských a českých domácnostiach tlačiarne, bezpečnostné kamery, sieťové úložiská a inteligentné televízie.
Podobné výsledky vyšli aj v iných skúmaných krajinách, s niekoľkými odlišnosťami - celosvetovo sú napríklad najzraniteľnejším takýmto zariadením tlačiarne, ktoré sú v ČR a SR až na druhom mieste.
Additional information about the CCleaner security incident. https://t.co/N7nHqRUTEK
— Ondrej Vlcek (@AvastVlk) September 19, 2017
Pri väčšine slovenských aj českých problematických zariadení spočívala ich zraniteľnosť v tom, že mali slabé heslo alebo iba jednofázové overenie. Na Slovensku sa to týkalo 71 percent a v ČR 66,7 % domácností. Druhým najčastejším dôvodom zraniteľnosti inteligentných zariadení (34,5 % domácností v ČR, 30,1 % domácností v SR) je to, že nikto neaktualizoval ich softvér.
"Jednoduché bezpečnostné opatrenia, ako je nastavenie silných, unikátnych hesiel a dvojfázové overenie pri všetkých zariadeniach, a tiež udržiavanie aktuálneho softvéru pomocou bezpečnostných záplat a aktualizácií firmwareu, pomôžu významnou mierou zlepšiť integritu digitálnej domácnosti," radí Vlček.
Informácie pochádzajú od Pavla Klimeša zo spoločnosti Avast.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies