BRATISLAVA – Vzdelávaciu, poradenskú, výskumnú a ďalšiu vlaňajšiu činnosť hodnotila Slovenská mykologická spoločnosť (SMS) na utorkovom valnom zhromaždení v Bratislave. Zúčastnili sa na ňom členovia z rôznych miest a obcí.
"Minulý rok bol pre hubárov mizerný, v niektorých regiónoch huby takmer ani nemali. No našim členom sa podarilo nájsť aj veľmi vzácne druhy. Napríklad hríb špinavoružový či hľuzovky," uviedla predsedníčka SMS Ivona Kautmanová.
V Slovenskom národnom múzeu (SNM) vlani pokračovala tradičná dlhodobá hubárska poradňa. Bola tam aj 34. výstava húb pre verejnosť, obsahovala 170 druhov jedlých húb aj obávaných muchotrávok. Podobné výstavy sa uskutočnili aj v Marianke, Dvorníkoch, Malinovej, Považskej Bystrici a inde.
"Teší nás, že sa pridávajú ďalšie obce. Na tento rok sa nám už prihlásili dve nové, kde chcú takúto výstavu organizovať," dodala Kautmanová.
Podľa nej sa tohtoročná hubárska pondelková poradňa v SNM začne 11. mája a potrvá do novembra. Okrem ďalších podujatí budú pokračovať mykologické výskumy v Strážskych vrchoch, Čergove, na Orave a inde. Najväčšie tohtoročné podujatie SMS bude v auguste v Starej Lesnej, kde sa uskutoční Česko-slovenská mykologická vedecká konferencia.
Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay
SMS vznikla v roku 2000. Nadväzuje na dávnu činnosť Spoločnosti slovenských mykológov aj na aktivity pracovnej skupiny na ochranu húb, ktorá fungovala v rámci Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. V súčasnosti pôsobí pri Slovenskej akadémii vied.
Jej poslaním je rozširovať poznatky získané v oblasti mykologického výskumu, utvárať predpoklady na optimálny rozvoj mykologického poznania a jeho spoločenského využitia, prispievať k zvyšovaniu odbornej úrovne členov.
Cieľom je tiež propagovať výsledky práce, organizovať národné a medzinárodné odborné podujatia, poradenstvo a výstavy, rozvíjať edičnú a publikačnú činnosť.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies