Časy sa menia. Dúfajme, že čoskoro dáme plastom definitívne zbohom.
O jednom z najväčších ekologických problémov, plastovom odpade, sa neprestáva hovoriť. Štáty, najrôznejšie inštitúcie a organizácie robia osvetu, učia ľudí separovať a minimalizovať používanie plastov. To si však vyžaduje disciplinovanosť jednotlivca, čo sa v globálnom meradle dosahuje mimoriadne ťažko.
Najmä v menej rozvinutých krajinách je to naozaj náročné. Napríklad Indonézia patrí k miestam s najväčším zamorením plastami na Zemi. A práve tu sa zomkla skupina aktivistov a rozhodli sa vytvoriť aj pre menej uvedomelých ľudí „schodnejšiu cestu“. Vymysleli totiž špeciálny materiál, z ktorého vyrábajú takmer všetky produkty, na aké sme zvyknutí v tradičnom plastovom prevedení. Rozdiel je však tom, že ak sa takýto „plast“ aj ocitne v prírode či vode, bleskovo sa rozpustí a nezanechá po sebe žiadne škodliviny.
Ako je to možné? Spoločnosť Avani Eco sídliaca na Bali sa začala venovať výrobe plastových tašiek, vreciek, slamiek i najrôznejších obalov z materiálu, ktorý na prvý pohľad ani pohmat nerozlíšite od klasického igelitu. Skúste ho však ponoriť do vody a uvidíte, čo sa stane. Doslova vám zmizne pred očami. Navyše, vodu s rozpusteným obalom môžete bez akejkoľvek ujmy vypiť.
Revolučný bioplast sa totiž vyrába z plodiny, ktorá je obľúbenou súčasťou jedálnička ľudí v Ázii, Afrike aj v Latinskej Amerike, manioku. Spracováva sa špeciálnymi metódami bez použitia chemických látok, a tak je v prírode nielen bez problémov degradovateľný, ale nezanechá po sebe ani žiadne chemikálie potenciálne ohrozujúce život v mori alebo na súši.
Ak teda nevieme ľudí naučiť, aby sa správali šetrne k prírode, zachrániť by nás mohol práve tento úžasný vynález.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies