Striedanie letného a zimného času vnímajú obyvatelia Európy ako príťaž, preto zrejme čoskoro dôjde k jeho definitívnemu zrušeniu.
Prieskum z minulého roka ukázal, že Európania majú so zmenami času problémy a väčšina z nich (až 84 percent) si želá zrušenie tohto systému, ktorého úlohou je šetrenie energie. Viacerí odborníci však tvrdia, že reálne k výrazným úsporám energie nedochádza, naopak, takéto zmeny narúšajú biorytmus človeka, čo môže spôsobiť i vážnejšie zdravotné problémy.
V reakcii na výsledky tohto prieskumu sa Európska komisia v septembri 2018 dohodla, že by si jednotlivé členské štáty mali do konca marca 2019 premyslieť, či chcú zaviesť permanentný letný alebo zimný čas. Rakúsko však namietalo, že by tak mohlo dôjsť k názorovému rozkolu a navrhli iný dátum, konkrétne rok 2021.
Členské štáty, ktoré sa rozhodnú pre trvalé zavedenie letného času si tak poslednýkrát prestavia hodiny zo soboty na nedeľu koncom marca 2021 a štáty preferujúce zimný čas tak urobia poslednú októbrovú nedeľu roku 2021.
Výbor EP pre dopravu však apeluje na európske štáty, aby sa pokúsili dospieť k nejakému spoločnému rozhodnutiu, nakoľko rôzne časy v jednotlivých štátoch by tak mohli spôsobiť komplikácie v logistike, čo by sa mohlo podpísať pod problémy na trhu v rámci EÚ.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies