Napriek čoraz väčšej emancipácii sme sa stále nedopracovali do stavu, aký by bol optimálny, teda úplná rovnoprávnosť mužov a žien. Žiaľ, funguje len v šiestich krajinách sveta.
Napriek tomu, že sa píše rok 2019, otázka rovnoprávnosti mužov a žien je stále aktuálna. Hoci sme sa od 19. storočia posunuli a ženy môžu slobodne voliť, v „mužskom svete“ stále narážajú na problémy. Povedzme si úprimne, ktorá z vás sa na pracovnom pohovore ani raz nestretla s otázkou „Plánujete/máte deti“? A to je len začiatok...
Svetová banka sa rozhodla spraviť prieskum, v rámci ktorého sa bližšie pozrela na to, aké možnosti majú v jednotlivých krajinách v zamestnaní muži a ženy. Dospeli však k alarmujúcim číslam. Napriek zdanlivo modernej dobe sa o úplnej rovnoprávnosti na pracovisku dá hovoriť len v šiestich krajinách - vo Francúzsku, Belgicku, Dánsku, Litve, Luxembursku a Švédsku. A čo ostatní?
Prieskum sledoval osem faktorov, medzi nimi aj slobodné rozhodnutie ohľadom zmeny pracovnej pozície alebo odchodu do dôchodku. Na základe jednotlivých kritérií sa prideľoval určitý počet bodov, pričom plné skóre bolo 100 bodov. To dosiahlo len spomínaných šesť krajín. Ostatné sa pohybovali priemerne v rozmedzí 70 – 75 bodov. 39 svetových krajín však dosiahlo 90 bodov, išlo prevažne o štáty s vysokými príjmami.
Napriek tomu, že situácia týkajúca sa rovnoprávnosti ani zďaleka nie je ideálna, treba povedať, že za posledných 10 rokov, ktoré Svetová banka monitoruje, došlo k posunu. V roku 2009 sa totiž na celom svete nenachádzala ani jediná krajina, kde by v pracovnom prostredí nedochádzalo k diskriminácii. Z toho vyplýva, že hoci je progres pomalý, ženám svitá na lepšie časy.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies