Na Slovensku ročne transplantujú približne 200 obličiek najmä od mŕtvych

NETKY.SK • 6 Marec 2019, 16:35 • 2 min
Na Slovensku ročne transplantujú približne 200 obličiek najmä od mŕtvych

BRATISLAVA – Na Slovensku lekári ročne transplantujú približne 200 obličiek. Väčšinou pochádzajú od mŕtvych darcov.

slovakia

left justify in out

V minulom roku sa však uskutočnilo 13 transplantácií od tzv. emotívne spriaznených osôb. Takíto darcovia neboli pokrvní príbuzní pacientov s nefungujúcimi obličkami, ale ich známi či priatelia.

 

"Nepríbuzenské darcovstvo je objektivizované etickou komisiou príslušného zdravotníckeho zariadenia, aby sa vylúčila iná, ako altruistická motivácia," povedal transplantačný lekár Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) Martin Chrastina.

 

Podľa jeho slov má takýto typ darcovstva stúpajúcu tendenciu, väčšinou ide o manželov či priateľov. Tí musia svoj altruizmus dokázať. V priemere sa na Slovensku čaká na transplantáciu obličiek dva roky. Úspešnosť darcovskej operácie sa blíži k 100 percentám.

 

Vybrané dialyzačné strediská a nefrologické ambulancie na Slovensku otvoria svoje dvere verejnosti na preventívne vyšetrenie obličiek 14. marca pri príležitosti Svetového dňa obličiek.

 

img

 

"Približne každý siedmy z tisíc Slovákov, ktorí na preventívnu prehliadku prídu, musí pre podozrenie na chronické ochorenie obličiek podstúpiť ďalšie podrobnejšie vyšetrenie," priblížila nefrologička Monika Alaxinová. Lekárka pripomenula, že obličky sú pre človeka rovnako dôležité ako mozog či srdce. "Venovať im preto raz ročne 15 minút, sa určite oplatí," zdôraznila.

 

Vyšetrenie je bezbolestné. Lekár pri ňom s pacientom slovne zhodnotí rizikové faktory, ako sú fajčenie, nadváha a životospráva. Laboratórne vyhodnotí hladinu cukru v krvi, krvný tlak, BMI a hladinu bielkovín v moči.

 

Na bezplatné vyšetrenie je tak vhodné prísť nalačno. Lekári budú k dispozícii záujemcom o vyšetrenie od 14. do 28. marca v konkrétnych dňoch v Košiciach, Nitre, Bratislave, Skalici a  Martine.

 

Podľa prednostu I. internej kliniky UNB a člena Slovenskej nefrologickej spoločnosti Martina Demeša existuje sedem zlatých pravidiel na udržiavanie obličiek.

 

"Medzi ne patrí udržiavanie sa v aktívnej forme života a celkovej pohode, monitoring krvného tlaku, zdravá strava a optimálna hmotnosť. Taktiež treba mať pod kontrolou diabetes mellitus. Fajčenie je nežiaduce. Rovnako je potrebné užívať lieky racionálne. Tiež si treba kontrolovať obličky, pokiaľ máte aspoň jeden faktor pozitívny," zdôraznil.

 

Odborníci tiež poukázali na to, že ochorenia obličiek sú často bezpríznakové. Ochorenie v chronickej forme postihuje približne desať percent populácie.

 

Medzi základné príznaky choroby patria napríklad krv v moči, opuchy nôh, únava, vyšší krvný tlak alebo časté močenie. Vyšetrenie obličiek si možno urobiť aj doma, poslúži k tomu webová stránka www.oblickovakalkulacka.sk.

 

Podľa štatistík sú ochorenia obličiek v súčasnosti šiestou najrýchlejšie rastúcou príčinou úmrtí. Celosvetovo trpí nefrologickými problémami približne 850 miliónov ľudí.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Barbora Lučivjanská



Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies