BRUSEL - Ministri financií EÚ (Ecofin) v utorok na svojom stretnutí v Bruseli - po dôkladnej analýze a dialógu usmerňovanom Európskou komisiou (EK) - aktualizovali zoznam nespolupracujúcich daňových jurisdikcií, ktorý vedie EÚ.
Komisia v tejto súvislosti upozornila, že "čierny zoznam" EÚ sa osvedčil, pretože mnohé krajiny zmenili svoje zákony a daňové systémy, aby vyhoveli medzinárodným normám.
Minulý rok eurokomisia vyhodnotila 92 krajín na základe troch kritérií - daňovej transparentnosti, dobrej správy vecí verejných a skutočnej hospodárskej činnosti - a na základe jedného ukazovateľa, ktorým je nulová sadzba dane z príjmov právnických osôb.
Utorňajšia aktualizácia zoznamu potvrdzuje, že jasný, transparentný a dôveryhodný proces priniesol skutočnú zmenu: problematickým otázkam, na ktoré exekutíva EÚ upozornila, sa venovalo 60 krajín a odstránených bolo vyše 100 škodlivých režimov.
Na základe preverovania, ktoré uskutočnila EK, ministri v utorok na čierny zoznam zapísali 15 krajín. Spomedzi nich neprijalo od prijatia prvého čierneho zoznamu v roku 2017 žiadne záväzky päť krajín: Americké Panenské ostrovy, Americká Samoa, Guam, Samoa, ako aj Trinidad a Tobago.
Tri ďalšie krajiny, ktoré boli na čiernom zozname z roku 2017, boli presunuté na tzv. "sivý zoznam", keďže prijali potrebné záväzky.
Despite the speculations, the leaks and conflicting media reports, the list is now adopted! #EUlistNCJ #ECOFIN https://t.co/fsYQm6Z1Cc
— Kristi Raba (@KristiRaba) March 12, 2019
Nepodnikli však žiadne kroky k ich splneniu a tak sa znovu ocitli na čiernom zozname: Barbados, Marshallove ostrovy a Spojené arabské emiráty. Ďalších sedem krajín bolo v utorok presunutých zo sivého zoznamu na čierny z rovnakého dôvodu: Aruba, Belize, Bermudy, Dominika, Fidži, Omán a Vanuatu.
Situáciu v ďalších 34 krajinách (sivý zoznam), bude EÚ naďalej sledovať aj v roku 2019, zatiaľ čo 25 krajín z pôvodného procesu preverovania sa už mohlo z ďalšieho postupu vylúčiť.
"Vďaka tomuto zoznamu desiatky krajín skoncovali so škodlivými daňovými režimami a prijali medzinárodné normy transparentnosti a spravodlivého zdaňovania. Tie krajiny, ktoré normy nedodržiavajú, sa ocitli na čiernom zozname a budú musieť čeliť dôsledkom, ktoré z toho plynú," uviedol eurokomisár pre hospodárske a finančné záležitosti, dane a clá Pierre Moscovici v správe pre médiá.
Dodal, že EÚ týmto procesom zdvíha latku dobrej správy daňových záležitostí celosvetovo a eliminuje príležitosti na zneužívanie daňového systému.
Zoznam, ktorý zostavila EK a členské štáty ho prvýkrát schválili v decembri 2017, je spoločným nástrojom na odstraňovanie rizík zneužívania daňového systému a nespravodlivej daňovej súťaže na celom svete.
Preverovanie sa má rozšíriť o ďalšie povinné kritériá transparentnosti, ktoré bude treba dodržiavať, pričom do ďalšieho kola preverovania boli pridané tri krajiny skupiny G20 - Argentína, Mexiko a Rusko.
Členské štáty EÚ sa už dohodli na súbore protiopatrení, ktoré môžu uplatniť proti krajinám na čiernom zozname. Ide o častejšie monitorovanie a audity, zrážkové dane, osobitné požiadavky na dokumentáciu a pravidlá proti zneužívaniu.
Okrem toho sa novými ustanoveniami v právnych predpisoch EÚ zakazuje, aby finančné prostriedky EÚ smerovali alebo prechádzali cez subjekty v krajinách na čiernom zozname.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies