BERLÍN - Študenti od južného Tichomoria až po polárny kruh vynechali v piatok vyučovanie, aby sa prevažne cez sociálne siete zmobilizovali na protest proti zlyhaniam v boji proti globálnemu otepľovaniu.
Koordinované protesty sa inšpirovali 16-ročnou švédskou aktivistkou Gretou Thunbergovou, ktorá minulý rok začala so sólo protestami pred švédskym parlamentom. Odvtedy sa každotýždenné protesty rozšírili z niekoľkých miest na stovky.
Thunbergová, ktorú nedávno nominovali na Nobelovu cenu za mier, uviedla na zhromaždení v Štockholme, že svet čelí "existenciálnej kríze, najväčšej kríze, akej kedy ľudstvo čelilo, a napriek tomu je po desaťročia ignorovaná tými, ktorí o nej vedia".
Švédska klimatická aktivistka Greta Thunbergová hovorí na 49. výročnom zasadnutí Svetového ekonomického fóra (WEF) vo švajčiarskom Davose 25. januára 2019. Zdroj: TASR
Piatkové zhromaždenia sú doteraz jednou z najväčších medzinárodných akcií. Protesty prebiehajú alebo su plánované v mestách viac ako sto krajín po celom svete, vrátane Hongkongu, Naí Dillí, Wellingtonu na Novom Zélande alebo Oulu vo Fínsku.
Viac ako 20-tisíc prevažne mladých študentov s transparentmi sa zišlo v Berlíne, tisíce pochodovali Varšavou. Podľa policajných odhadov sa vo Viedni alebo švajčiarskom Lausanne stretlo na protestoch približne 10-tisíc študentov.
Podľa webovej stránky, ktorá koordinuje zhromaždenia, sa protesty konajú vo viac ako dvetisíc mestách po celom svete.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies