Dlhodobé vzťahy začínajú byť raritou. Prečo? Máme zvláštne priority...
Ľudia sa za posledné desaťročia veľmi zmenili. Zmenilo sa totiž fungovanie spoločnosti, čo nás významne ovplyvnilo. No žiaľ, nie v tom najlepšom zmysle slova. A to najmä čo sa týka medziľudských vzťahov.
Odborníci hovoria o takzvanej bunkovej spoločnosti. Každý si žijeme v tej svojej malej „bunke“, oddelení od ostatných. Socializácia už neprebieha tak ako kedysi, výhradne osobným kontaktom. Uzavreli sme sa do svojich svetov, svetov sociálnych sietí. Tam teraz prebieha náš život. Česť výnimkám.
Odkiaľ sa dozvedáte o činnosti, úspechoch, neúspechoch, dovolenkách a výletoch svojich známych? Nuž, najčastejšie práve tak, že sa vám ich „dychberúca“ fotografia objaví na facebookovej nástenke. A vy rolujete a rolujete, kontrolujete čo, kde, kedy, s kým a pritom zabúdate, že vedľa vás práve sedí niekto „skutočný“.
Takto nejako opisujú súčasnú situáciu partnerských vzťahov aj britskí sociológovia a psychológovia. Štatistiky totiž hovoria, že 50 percent rozvodov sa týka práve ľudí vo veku 25-35 rokov, teda takzvaných mileniálov, ktorí sú aktívnymi používateľmi sociálnych sietí. Na svojich smartfónoch sú závislí, trávia s nimi neúmerne veľa času, ktorý by mali venovať človeku, s ktorým žijú. Ale nerobia tak. Preto sa odcudzia a dochádza k rozvodom.
Zrejme nastal čas, aby sme sa zamysleli a prehodnotili, čo by v našich životoch malo byť skutočnou prioritou. Či prikrášlené a z reality vytrhnuté „príbehy“ našich priateľov na sociálnych sieťach alebo tí, ktorí tu pre nás skutočne sú.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies